Jak zabezpieczyć dom przed skutkami uderzenia pioruna?
Bezpieczny
W większości domów jednorodzinnych przepisy jedynie zalecają, a nie nakazują zamontowanie instalacji piorunochronnej. Jednak aby czuć się bezpiecznie, lepiej wyposażyć w nią dom. Remont jest do tego dobrą okazją.
W domach jednorodzinnych zewnętrzna ochrona odgromowa nieczęsto jest wymagana, a jeśli już, to zwykle jej wersja podstawowa. Należy ją bezwzględnie stosować jedynie w domach z materiałów łatwo zapalnych niezależnie od ich wysokości oraz powierzchni lub takich, dla których wskaźnik zagrożenia piorunowego obliczony według normy przekracza określoną wartość. Takie obliczenia – jeżeli chce się mieć potwierdzenie, że nasz dom potrzebuje ochrony – powinno się zlecić specjaliście. Na uderzenie pioruna bardziej są narażone budynki wysokie lub zbudowane na wzniesieniach. Te niewysokie w gęstej zabudowie i w sąsiedztwie wyższych obiektów są bezpieczniejsze.
Dla domu i jego mieszkańców niebezpieczne może być bezpośrednie uderzenie pioruna, a dla zainstalowanych w nim urządzeń elektronicznych także uderzenie w miejscu znacznie oddalonym, w wyniku którego w sieci zasilającej powstaje przepięcie.
Kompleksowe zabezpieczenie zapewniają zewnętrzna i wewnętrzna ochrona odgromowa. Zadaniem wewnętrznej jest ograniczenie skutków przepięć. Powinno się ...
W artykule znajdziesz:
- zasady ustalania zagrożenia domu uderzeniem pioruna
- informacje o elementach instalacji odgromowej i jej prawidłowym wykonaniu
- sposoby zabezpieczenia elementów wyposażenia domu przed przepięciami
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych