Dom jak nowy

Automatyka na dwa etapy

Inteligentny dom

Andrzej T. Papliński
Andrzej T. Papliński

W trakcie budowy dom został dodatkowo okablowany. Kiedy pan Mirosław już w nim zamieszkał, zaczął zamieniać go w budynek inteligentny.

O sterowaniu budynkiem pan Mirosław Ptasznik z Gliwic myślał już przed budową domu i w jej trakcie. Na etapie układania instalacji elektrycznej sam rozprowadził dodatkowy przewód – ośmiożyłową skrętkę komputerową. Kabel został doprowadzony do miejsc, gdzie miały być gniazda i łączniki, oraz w pobliże planowanych urządzeń elektrycznych. Był to najlepszy i właściwie jedyny moment na ułożenie kabli – wkrótce potem ściany zostały otynkowane.

– Zawsze chciałem mieszkać w inteligentnym budynku, czyli w takim, w którym będę mógł dowolnie programować działanie różnych jego elementów i instalacji. Wiedziałem, że nie od razu będzie mnie stać na uruchomienie sieci, bo na pierwszym miejscu była budowa. Skupiłem się więc na zaprojektowaniu przyszłej automatyki – tłumaczy właściciel domu.

– To ważne – mówi dalej pan Mirosław. – Na etapie prac instalacyjnych trzeba wiedzieć, czym chcemy sterować w budynku. Przewód musi zostać doprowadzony w odpowiednie miejsca. W moim ...

Automatyka na dwa etapy

Wyświetlacz sterownika pokazuje wszystkie parametry budynku i informacje o działających programach

fot. z prywatnego archiwum

W artykule znajdziesz:

  • historię inwestora, który już w trakcie budowy domu pomyślał o przygotowaniu go do zamiany w budynek inteligentny
  • opis systemu sterowania budynkiem w domu inwestora
  • odpowiedź na pytanie, w jaki sposób inteligentne instalacje ułatwiają życie domownikom
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2014 Tekst Andrzej T. Papliński
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA