
instalacje

Instalacja powietrznej pompy ciepła krok po kroku
Z końcem października zaczyna się sezon grzewczy i to najwyższy czas, by mieć w domu sprawne źródło ciepła. Montaż powietrznej pompy ciepła – nagrody w kategorii „Wymiana źródła ciepła” konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” - zakończył się więc w samą porę.
Zagospodarowanie ścieków - szambo czy oczyszczalnia?
Na działkach bez dostępu do sieci kanalizacyjnej ścieki często odprowadza się do szamba. Ale są też inne sposoby, żeby się ich pozbyć. Który wybrać?
Kocioł gazowy - pomagamy wybrać odpowiedni
Jest wszechstronny, bezobsługowy, oszczędny i estetyczny. O takim źródle ciepła marzy wielu inwestorów.
Rekuperator - wentylacja i tańsze ogrzewanie
Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można obniżyć wydatki na ogrzewanie domu i oddychać we wnętrzach czystym powietrzem. Do tego jest potrzebny rekuperator.
Centralne odkurzanie - wygoda i mniej hałasu
Żeby szybko i dokładnie wysprzątać dom, wystarczy mieć solidny, tradycyjny odkurzacz. System centralnego odkurzania sprawi, że czynność ta będzie wygodniejsza i mniej hałaśliwa.
Pompy ciepła - planowanie, budowa, kontrola wydatków
Zimą ogrzeje dom, a latem skutecznie go ochłodzi. Czysto, bezobsługowo i - przede wszystkim – niedrogo. Jak ją prawidłowo dobrać i dobrze zainstalować?
Fotowoltaika i ogrzewanie - pomagamy wybrać urządzenia
Energią z instalacji fotowoltaicznej można zasilać pompę ciepła, kocioł elektryczny albo promienniki podczerwieni. Które rozwiązanie najbardziej się opłaca?
Kotły na pelety – ekologiczne urządzenia nowej generacji
Pelety to paliwo odnawialne, więc kiedy decydujemy się na ogrzewanie nimi domu, postępujemy proekologicznie. Jesteśmy też nowocześni. Kotły na pelety są zautomatyzowane i mają świetne parametry energetyczne, spełniające wymogi dyrektywy unijnej Ecodesign.
Instalacje nowoczesnego domu - które są warte swojej ceny?
W tym odcinku „Kursu na inwestora” analizujemy, które z nowoczesnych instalacji i urządzeń powinny się znaleźć w domu jednorodzinnym i na jakim etapie budowy należy o tym pomyśleć.
Pompa ciepła - co trzeba wiedzieć, żeby dobrze wybrać?
Jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem grzewczym odpowiednim zarówno do nowo budowanych domów, jak i obiektów istniejących poddawanych termomodernizacji.
Energia bierna - co to takiego?
Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych rozliczający się z zakładem elektroenergetycznym na zasadach prosumenckich mogą na swoich rachunkach znaleźć nową pozycję - koszt tak zwanej energii biernej pojemnościowej. Co to takiego?
Instalacje do gromadzenia wody deszczowej
Zbieranie wody deszczowej, by wykorzystywać ją do podlewania ogrodu lub mycia podjazdu, nie jest nowym pomysłem. Dawniej stawiało się beczkę pod rynną, dzisiaj możliwości jest zdecydowanie więcej. Warto inwestować w rozwiązania związane z zagospodarowaniem wód opadowych w obrębie własnej działki, szczególnie że można uzyskać na nie dofinansowanie.
Instalacja c.o. Jak ją dobrze zrobić?
Ma znaczący wpływ na koszt budowy domu, decyduje o wydatkach na jego utrzymanie i odpowiada za komfort przyszłych mieszkańców. Jak ją dobrze zrobić?
Urządzenia z płaszczem wodnym
Zainstalowany w części mieszkalnej domu może skutecznie wspierać, a przez znaczną część sezonu grzewczego w pełni zaspokajać jego potrzeby grzewcze.
Komfort cieplny zimą i latem
Coraz częściej myślimy o zastosowaniu w domu klimatyzacji. Jeśli decyzję o tym podejmujemy na etapie budowy domu, powinniśmy rozważyć wybór pompy ciepła, która zapewni zarówno jego ogrzewanie, jak i chłodzenie. Realizację obu tych funkcji umożliwiają klimakonwektory - alternatywa dla tradycyjnych grzejników.
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać do zasilania domowych urządzeń i w ten sposób zmniejszyć wydatki na prąd pobierany z sieci elektroenergetycznej.