Paroizolacja

Kiedy jest niezbędna

Andrzej Lichacz
Andrzej Lichacz

Jest to zazwyczaj folia mocowana od strony pomieszczenia za suchą zabudową. Ma za zadanie chronić ocieplenie przed wnikaniem w nie pary wodnej. Najczęściej stosuje się ją pod skosami na poddaszach i w budynkach o konstrukcji szkieletowej, gdzie ocieplenie nie jest chronione murem. Jest konieczna, gdy dom jest wyposażony w wentylację mechaniczną, i w pomieszczeniach, gdzie wytwarza się dużo pary wodnej. Starannie ułożona daje wieloletnią gwarancję prawidłowego funkcjonowania całej przegrody i dużych oszczędności energii. Źle zamontowana może być nieskuteczna lub w połączeniu ze zbyt słabą wentylacją powodować efekt „torby foliowej”. Polega on na skraplaniu się pary wodnej między folią paroizolacyjną a płytą gipsowo-kartonową.

Paroizolacja to niezbędny element wykończenia skosów poddasza

Fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • wskazówki, jak układać folię paroizolacyjną
  • w jaki sposób montować oświtlenie nie niszcząć paroizolacji
  • jakie akcesoria są niezbędne podczas montażu paroizolacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU