Suche tynki

Okładziny ścienne mocowane na klej

Andrzej Lichacz
Andrzej Lichacz

Okładziny z płyt gipsowo-kartonowychto znakomita alternatywa dla tynków tradycyjnych. Te mocowane na klej gipsowy nazywa się suchymi tynkami. Ich zaletą jest szybkość wykonania. Do obróbki ich powierzchni można przystąpić prawie natychmiast po zakończeniu prac monterskich. W przypadku tynków tradycyjnych, ze względu na dużą ilość wody, jaka jest potrzebna do ich zrobienia, i związany z tym proces wysychania, przerwa może trwać do 28 dni. Suche tynki można wykonać samodzielnie. Nie wymagają ani skomplikowanych narzędzi, ani dużej wprawy. W przypadku tynków tradycyjnych często konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, nieodzowne są też umiejętności i doświadczenie.

W technologii suchego tynku płyty mocuje się klejem gipsowym bezpośrednio do ściany lub przykręca do profili metalowych przyklejonych do ściany klejem gipsowym.

W artykule znajdziesz:

  • informacje o sposobach przyklejania płyt g-k o konkretnych grubościach
  • w jaki sposób układać płyty g-k
  • porady, jak układać płyty g-k w okolicach ościeży
  • informacje, jak układać płyty g-k na profilach metalowych
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU