Umowa z projektantem
Co w niej zapisać, jakie ma konsekwencje
Umowa o prace projektowe dotyczy dzieła objętego prawem autorskim, a więc mają do niej zastosowanie przepisy zarówno Kodeksu cywilnego, jak i Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Warto je poznać, żeby znać swoje prawa i nie przegapić ważnych terminów.
Budowa domu jednorodzinnego zawsze – bez względu na to, czy ją zgłaszamy, czy wnioskujemy o pozwolenie - musi być prowadzona na podstawie projektu budowlanego. Może go sporządzić wyłącznie osoba mająca uprawnienia budowlane do projektowania i będąca członkiem właściwej izby samorządu zawodowego (na przykład regionalnej izby architektów). W pracach nad projektem może też brać udział cały zespół (pracownia architektoniczna), którego nie wszyscy członkowie mają uprawnienia budowlane. Wówczas musi być jednak wskazana osoba legitymująca się wymaganymi uprawnieniami, która jako projektant bierze odpowiedzialność za opracowanie projektu lub jego poszczególnych części.
Dom może być zaprojektowany indywidualnie, tak aby odpowiadał potrzebom zamawiającego i był dostosowany do specyficznych wymogów działki, ale można też wybrać projekt gotowy spośród szerokiej oferty katalogowej. Projekt gotowy wymaga tak zwanej adaptacji, czyli dostosowania do warunków konkretnej działki.
W artykule znajdziesz:
- jakie postanowienia powinny się znaleźć w umowie o prace projektowe
- jaki powinien być zakres zamawianego projektu
- jak ustalić wysokość wynagrodzenia projektanta
- za co odpowiada projektant i jakie są jego obowiązki
- rozmowę z architektem o praktyce zawierania umów na projekt domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych