Trzy projekty domów na czasie
W odpowiedzi na oczekiwania czytelników
To już finał akcji „Dom na czasie”. Nasza pracownia architektoniczna W.M. MURATOR PROJEKT przygotowała trzy projekty domów, które są odpowiedzią na oczekiwania i marzenia naszych czytelników: Dom na start, Dom dla rodziny dwupokoleniowej i Dom na dojrzałe lata. Sprawdź, czy któryś z nich jest także dla Ciebie.
Dlaczego trzy różne projekty? Ponieważ na różnych etapach życia zmieniają się potrzeby i priorytety mieszkańców. Tak na prawdę to nie tylko trzy projekty, lecz trzy rodziny projektów, bo każdy z nich występuje w paru wariantach:
- Dom na start (rodzina projektów o symbolu A114) – powinien być nie za duży, by łatwiej było ten dobry start rozpocząć. Nie za duży, ale z możliwością rozbudowy;
- Dom dla rodziny dwupokoleniowej (rodzina projektów o symbolu A115) – to lokum na wiele lat rodzinnego życia pełnego wielu zadań;
- Dom na dojrzałe lata (rodzina projektów o symbolu A116) – ponieważ nigdy nie jest za późno, by zrealizować marzenie o własnym domu. Taki dom powinien być otwarty na gości – dzieci i wnuki.
Wasze marzenia – nasze wyznaczniki projektów
W numerze 9/22 „Muratora” podsumowaliśmy prace konkursowe na temat tego, jak wyobrażacie sobie wymarzony dom. W konkursie należało wskazać jeden z projektów gotowych Muratora, który się za taki uważa, i uzasadnić dlaczego.
Uderzyła nas racjonalność autorów nadesłanych 482 prac. Chcecie budować niewielkie domy, o powierzchni użytkowej około 100 m2, zaplanowane jak dom, a nigdy jak większe mieszkanie. Jest tam zatem podział na część dzienną i sypialnie, są spiżarnia, kotłownia, garderoba, koniecznie taras. Generalnie, ważna okazała się kwestia łatwego kontaktu domowników z ogrodem, z przyrodą, a więc przeszklone ściany salonu i drzwi tarasowe. Bardzo częsty wybór to projekt domu z garażem w bryle budynku.
Myślenie o budowie, o technologii? Wskazywano sprawdzone materiały – beton komórkowy, ceramikę, silikaty. Założenie podstawowe to energooszczędność, więc często wyborem był dom z dachem dwuspadowym, by bez problemów można było umieścić na połaciach instalacje solarne. Wspólny mianownik wyborów wymarzonych domów to logika, prosta bryła, praktyczne rozplanowanie wnętrza. Z taką świadomością spójrzmy na odpowiedź architektów z W.M. Murator Projekt na marzenia uczestników konkursu „Dom na czasie”. Kiedy spisywaliśmy zasady konkursu, napisaliśmy: „Sami jesteśmy ciekawi, czym się te domy będą różnić…”.
Dom na start (Murator A114)
Autor projektu: arch. Katarzyna Słupeczańska
Ten dom o powierzchni użytkowej 100 m2 ma na parterze 53,6 m2, a na poddaszu 46,4 m2. Poddasze może pozostać nieużytkowe. To taki klasyczny atut domów z poddaszem – możliwość poprzestania na domu parterowym, wystarczającym na przykład dla dwojga osób. Przestronna część dzienna i dwuosobowa sypialnia, a w niewielkiej kuchni dużo blatów roboczych – dwie osoby z pewnością będą wygodnie mieszkać. Poddasze staje się wtedy bardzo pojemnym i potrzebnym pomieszczeniem gospodarczym, schowkiem.
Architekt założyła, że dom na start będzie wygodny nawet dla pięciu osób. Tak duża rodzina zapewne zechce zagospodarować poddasze.
Pierwszy rzut oka na wygląd domu? Jest przytulny, proporcjonalny, taki nasz... Mały, ale nie malutki, bo wymiary zewnętrze to prawie 9 na 9 m. Od razu można zauważyć, że architekt zrobiła wiele, by dom był wygodny. Patrząc od góry, widzimy wysoką ściankę kolankową na poddaszu. Dwa okna w szczytach dają wyobrażenie o sporej, a więc wygodnej także dla wysokich osób przestrzeni pod skosami. Z domu są dwa wyjścia na taras, który biegnie wzdłuż dwóch ścian budynku – od ogrodu i od szczytu. Taras można częściowo zacienić – to opcja, natomiast szklany daszek nad wejściem jest elementem stałym budynku.
Wejdźmy do środka. Na parterze mamy duży salon otwarty na kuchnię. Zmieści się wielki stół, który – jak wiadomo – jest często sercem domu. Jest część wypoczynkowa salonu, która łatwo może się zamienić w całkiem ustawny pokój, jeśli tylko się zdecydujemy na ścianę działową. Jest spora łazienka z kabiną prysznicową oraz kotłownia, która pełni dziś w domach rolę pomieszczenia gospodarczego, spiżarni, magazynku.
W wariancie z poddaszem użytkowym zmieści trzy prawie czternastometrowe pokoje z miejscem na szafy wnękowe oraz całkiem sporą rodzinną łazienkę, ukrytą za przesuwnymi drzwiami. Jest w niej wnęka na pralkę. Okna dachowe odnajdziemy w sypialni małżeńskiej oraz w łazience (tu podwójne). Dach tego domu to dwie połacie – model ponadczasowy, który nabrał teraz nowego znaczenia, bo jest podstawą dla instalacji fotowoltaicznych. Kąt nachylenia dachu to efektywne 40o.
W kwestii technologii? Po prostu dom na czasie, czyli klasyka: ściany z betonu komórkowego ocieplone warstwą 18 cm styropianu fasadowego, strop żelbetowy, połacie dachu izolowane warstwą wełny mineralnej grubości 30 cm. To propozycja, bo równie dobrym wyborem będą ściany z ceramiki poryzowanej czy silikatów, strop gęstożebrowy, a wszystkie izolacje z wełny mineralnej.
W kotłowni – powietrzna pompa ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku i ciepłą wodę użytkową zapewni urządzenie grzewcze o mocy 7 kW. W domu jest też komin powietrzno-dymowy z myślą o kominku typu koza.
Dom na start (Murator A114)
W dwóch wariantach: samodzielny parter z poddaszem nieużytkowym albo parter plus poddasze użytkowe.
1. Wersja dla dwojga - parter z sypialnią. Na plus taras, dwa wyjścia na ogród i pomieszczenie gospodarcze
Rys. Agnieszka i Marek SterniccyDom dla rodziny dwupokoleniowej (Murator A115)
Autor projektu: arch. Ewa Dziewiątkowska
Dom na start wyostrzył nam apetyt. Jaki zatem jest dom dla rodziny dwupokoleniowej – takiej z dziećmi albo z seniorami? Architekt proponuje kilka wariantów. A115 to wersja podstawowa o powierzchni użytkowej 120,5 m2. To dom z poddaszem użytkowym. W kilku wersjach mamy różne aranżacje poddasza, nawet antresolę, dochodzi też garaż w bryle budynku (A115G1).
Spójrzmy, jak odnajdzie się tu rodzina dwupokoleniowa. W wersji podstawowej parter ma 73,7 m2 powierzchni użytkowej. Na parterze zaplanowano wiatrołap, kuchnię z wydzieloną spiżarnią, otwarty pokój dzienny i dodatkowy pokój, łazienkę i kotłownię. Na poddaszu o powierzchni 46,8 m2 nawet trzy sypialnie i dużą łazienkę oraz wydzieloną pralnię (2,21 m2).
Warto zwrócić uwagę, że mamy tu poszerzony wiatrołap z miejscem na szafę. To ważny drobiazg, bo ciasnota po wejściu do domu dyskwalifikuje najlepszy projekt.
Wielkim plusem jest otwarcie salonu, ale też pokoju na parterze na zadaszony taras. Dużo wyjść z domu do ogrodu to, jak wiemy, oczekiwane rozwiązanie.
Technologia budowy podobna jak w Domu na start: ściany z betonu komórkowego, strop żelbetowy. Izolacja ścian ze styropianu, a połaci dachu z wełny. Planowane ogrzewanie to albo powietrzna pompa ciepła, albo kondensacyjny kocioł gazowy. Zapotrzebowanie na ciepło pokryje urządzenie grzewcze o mocy 10 kW.
I w tym domu jest komin dymowy. Można by rzec, że to rozwiązanie awaryjne w czasach problemów z energią.
Jak będzie funkcjonowała rodzina dwupokoleniowa? Pokój dla seniorów albo rodziców jest na parterze, ma dostęp – po drugiej stronie korytarza – do łazienki z kabiną prysznicową. Pokoje dla młodszej części rodziny są na poddaszu. Największą atrakcją tego domu jest niewątpliwie duży zadaszony taras – tu może spędzać czas cała rodzina.
Spójrzmy jeszcze, jak sytuację zmienia garaż w bryle budynku (wersja A115G1). Dom ma teraz 166,3 m2 powierzchni użytkowej. Wejście do garażu wiedzie także przez kotłownię – to bardzo wygodne, bo z samochodu możemy wypakować zakupy do pomieszczenia gospodarczego.
W garażu jest miejsce na rowery albo stół warsztatowy. Duże zmiany widzimy na poddaszu. Dochodzi pomieszczenie gospodarcze, jakże potrzebny schowek lub klasyczna garderoba. Jest osobne pomieszczenie – pralnia. Jeden z pokoi zamienia się w apartament – z garderobą, osobną łazienką i dodatkowym miejscem do pracy. Tu w pełni realizuje się program – osobne lokum w rodzinie dwupokoleniowej.
Co jeszcze może się spodobać? Wejście do garażu z boku domu. To przydatne, by nie być wciąż zmuszanym do otwierania bramy garażowej. Garaż jest często składem narzędzi ogrodowych albo chcemy tam odstawić rower.
Dom dla rodziny dwupokoleniowej - Murator 115
Do wyboru są dwa warianty domu: mniejszy bez garażu (A115)...
1. Parter domu bez garażu A115
Jest spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, łazienka. To, co decyduje o wygodzie
...i większy z garażem (A115G1)
2. Parter domu z garażem A115G1
Mieszkańcy docenią wygodne przejście z garażu
Dwie wersje elewacji Domu dla rodziny dwupokoleniowej (A115G1)
Dom na dojrzałe lata (Murator A116)
Autor projektu: arch. Ewa Dziewiątkowska
Czego oczekiwać pod koniec aktywności zawodowej, a może już na początku emerytury? Wreszcie spełnienia marzeń o własnym domu! Wygodny, przemyślany, może dać tak oczekiwaną satysfakcję w czasie, który określany jest – nie wiadomo dlaczego – złotą jesienią.
Zgoda, to może być wyjątkowy czas. Właściciele nie są już tak zabiegani, spędzają czas w domu, ciesząc się jego przytulnością. Im człowiek młodszy, tym więcej czasu zajmuje mu praca, zajęcia, obowiązki, a dom jest zwykle jeszcze jednym punktem na liście zadań: posprzątać, skosić trawnik, wykonać drobne naprawy. I tak w kółko…
Co zatem oferuje wymarzony dom na dojrzałe lata? Przede wszystkim warianty: dom parterowy z kopertowym dachem, dom z poddaszem użytkowym, dom z garażem.
Spójrzmy na dom parterowy z nieużytkowym poddaszem. Powierzchnia 113 m2. Mamy tu 32-metrowy pokój dzienny, 12-metrową kuchnię z wydzieloną spiżarnią, dodatkowo aż trzy pokoje na parterze. Jest kotłownia, łazienka i osobne WC.
Po co tyle pokoi, jeśli w jesieni życia domowników jest zwykle dwoje? Tu pokój córki z rodziną, kiedy przyjedzie, a tu dla rodziny syna. Dom seniorów to dom wygodny także dla częstych gości. Z tego też powodu przewidziano salon z kuchnią o powierzchni 40 m2 i możliwość rozstawienia stołu na 10 osób. W łatwy sposób można też zmienić układ wnętrza – zrobić na przykład tylko dwie sypialnie, bo między pokojami są ściany działowe.
Co nam się szczególnie podoba? Kameralny taras wcięty w róg salonu – takie miejsce jest dobrze chronione przed wiatrem i nadmiarem słońca. Może ta jesień życia rzeczywiście może być złota? Źródłem ciepła dla potrzeb instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej będzie pompa ciepła lub kocioł gazowy kondensacyjny. Minimalna moc urządzenia grzewczego to 6,9 kW. Na kopertowym dachu (kąt nachylenia 30o) jest miejsce na instalację fotowoltaiczną.
Wersje z garażem są dwie: albo w bryle budynku, wtedy w domu zostają dwa pokoje, albo garaż przystawiony do budynku – wtedy nadal mamy w domu trzy pokoje. W każdym z wariantów poddasze jest opcją: do adaptacji albo nie.
Mocne strony naszych projektów
Dom na start (rodzina A114) tak naprawdę jest nie tylko dla młodych osób. To propozycja dla wszystkich, którzy planują budowę domu wpisującego się w nurt budownictwa zrównoważonego. Jest oszczędny w formie i metrażu, ale w pełni komfortowy, nawet dla pięcioosobowej rodziny. Zwarta bryła budynku, której podstawę stanowi niemal kwadrat, sprzyja efektywnemu ogrzewaniu. Konstrukcja tego niewielkiego domu pozwala na elastyczne rozplanowanie wnętrza i dopasowania go do własnych potrzeb. Na poddaszu ścianka kolankowa o wysokości 85 cm pozwala na umieszczenie dwóch dużych okien w szczytach.
Dom dla rodziny dwupokoleniowej (rodzina A115) umożliwia seniorom mieszkanie na parterze. Mają tam dostęp do łazienki z prysznicem. Poddasze jest dla młodych. W jednej z aranżacji zaproponowano im prawdziwy apartament małżeński! Solidne zadaszenie tarasu pozwala na spotkania całej rodziny i wykorzystanie tego miejsca przy każdej pogodzie. Pomimo tak dużego zadaszenia w salonie jest nadal jasno, ponieważ światło dociera przez szerokie okno od strony szczytu.
Dom na dojrzałe lata (rodzina A116) będzie dobrze służyć seniorom, ale też zakładamy, że będzie się podobał inwestorom w różnym wieku. W łatwy sposób można przystosować wnętrze dla osób mniej sprawnych. Nie trzeba adaptować poddasza, by wygodnie mieszkać, a nawet gościć na dłużej rodzinę. Pod kopertowym dachem przewidziano poddasze do indywidualnej adaptacji.
W naszych propozycjach zawarliśmy zarówno nowoczesne, jak i klasyczne rozwiązania budowlane i instalacyjne. Przy zakupie projektu gotowego warto pamiętać, że na etapie adaptacji można wprowadzać zmiany w technologii budowania.
Dom na dojrzałe lata – Murator A116
Trzy warianty: bez garażu (A116)...
1. Parter z trzema sypialniami A116
Jest łazienka i osobne WC. W kuchni spiżarnia. Część tarasu zadaszona
...z garażem dostawionym (A116G1)...
2. Parter z dwiema sypialniami A116AG1
i gabinetem (pokojem gościnnym) oraz wygodnym przejściem z garażu
...i z garażem w bryle
3. Parter z jedną sypialnią A116G
i gabinetem – jeszcze inny wariant rozplanowania domu
Dom na dojrzałe lata z garażem (A116)
Można chcieć więcej
W opisanych domach przewidziano punkt ładowania samochodu elektrycznego. Ściany działowe dają możliwość modelowania wnętrza. Dachy zaprojektowano także z myślą o instalacji fotowoltaicznej. Domy są świetnie zaizolowane, ogrzewanie (powietrzną pompą ciepła albo wydajnym kotłem kondensacyjnym) nie będzie drogie.
Te projekty to dobry początek domu na czasie. A inwestor powinien od siebie dodać: wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w całym domu, być może jeszcze niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dom na czasie ma być odporny na wszelkie zawirowania przyszłości.
*** Co sądzicie o tych projektach? Zapraszamy do dyskusji na Forum Muratora.
Ogrzewanie domu pompą ciepła
Komfort, bezpieczeństwo i niskie koszty utrzymania domu to najważniejsze potrzeby wymieniane przez inwestorów.
Coraz częściej do tej listy dodawany jest kolejny wymóg: dom powinien być przyjazny środowisku. Dotyczy to zarówno technologii, w jakiej został wybudowany, jak i działania systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.
Pompy ciepła sprawiają, że ogrzewanie domu jest tanie, wygodne i ekologiczne. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania ich do chłodzenia pomieszczeń latem.
Bardzo ważne jest to, że pompa ciepła dostarcza darmową energię ze źródeł odnawialnych (OZE). Co prawda płaci się za energię elektryczną potrzebną do napędu pompy, ale gdy zainwestuje się w instalację fotowoltaiczną, dom będzie praktycznie bez rachunków.
Powietrzna pompa Airmax3
Polska monoblokowa pompa ciepła GALMET typu Airmax trzeciej generacji do ogrzewania i chłodzenia budynku jest urządzeniem odpowiadającym na potrzeby domu na czasie. Zaawansowana technologia i ponadczasowy design, wydajność, najwyższy komfort ogrzewania i chłodzenia budynku to jej wyznaczniki. Nowoczesne sprężarki spiralne inwerterowe wykorzystują optymalnie ekologiczny czynnik R290, płynnie dopasowują moc pompy do aktualnych potrzeb budynku. Efektem jest niższe zapotrzebowanie pompy ciepła na energię, co przekłada się na niższe koszty użytkowania budynku.
Pompa gruntowa Maxima Compact
Maxima Compact to komfort ogrzewania domu i wody zamknięty w jednym urządzeniu. Wysoka wydajność i darmowa energia odnawialna sprawiają, że ten model pompy ciepła jest wyjątkowy, a dzięki elementom instalacji wbudowanym w urządzenie jest ona prosta w montażu. Gruntowa pompa ciepła połączona ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej to rozwiązanie kompletne. Jej regularny kształt pozwala na montaż nawet w niewielkiej kotłowni. Do podgrzewania c.w.u. służy wężownica spiralna o powierzchni 3,6 m2. Zdecydowanie przyspiesza to ogrzewanie wody użytkowej i zapewnia większą wydajność.
Pompa ciepła Maxima Compact wyróżnia się też nowoczesnym designem i wykonana jest z trwałych i estetycznych materiałów. Ponadto zdalna obsługa zapewnia wygodną kontrolę urządzenia.
Pompa ciepła Airmax 3. generacji to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w nowych i remontowanych budynkach
fot. GalmetDomy na czasie z opcją all inclusive
Dom na czasie to dom: komfortowy, bezobsługowy, bezpieczny, tani w eksploatacji oraz neutralny dla środowiska. Te zalety są ważne dla domu już teraz i będą priorytetem za 10 czy 15 lat. Dom na czasie to budynek wyposażony w instalację fotowoltaiczną do produkcji energii elektrycznej, system rekuperacji do oczyszczania powietrza oraz pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynku. Wraz z rozwojem technologii zmienia się wydajność urządzeń dla domu, bardzo innowacyjne są szczególnie pompy ciepła. Wdrażane są kolejne funkcjonalności. System sterowania staje się coraz bardziej intuicyjny, a urządzenia praktycznie bezobsługowe. Jest to zgodne z oczekiwaniem, że dom na czasie za 10 lat powinien być budynkiem w pełni inteligentnym i samowystarczalnym. Mieszkanie w takim domu będzie przypominało dzisiejszy pobyt w hotelu z opcją all inclusive
Termoizolacja przegród w domu na czasie
Przegrody zewnętrzne domu muszą spełniać wymagane parametry techniczne. Im lepszych użyjemy materiałów do ocieplenia, tym niższe będą rachunki za ogrzewanie.
Wełna skalna od podłóg po dach
ROCKWOOL może dostarczyć na naszą budowę pełen asortyment wełny skalnej, która posłuży do izolacji wszelkich przegród. Jest to materiał naturalny, bezpieczny i – co ważne – niepalny, co podnosi bezpieczeństwo pożarowe całego domu.
Płyta dwuwarstwowa
Unikatowym produktem o wyjątkowej strukturze jest płyta FRONTROCK SUPER – z wierzchu gęsta i twarda (150 kg/m3), a pod spodem sprężysta. Warstwa mniej gęsta zapewnia bardzo dobrą izolacyjność termiczną, a jej sztywna osłona daje wysoką odporność na uszkodzenia i jest doskonałym podłożem do wykańczania elewacji tynkiem w technologii ETICS. Jest to więc idealny produkt do ocieplenia ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych murowanych, monolitycznych i prefabrykowanych. Niezmienne w czasie parametry izolacyjne i brak skurczu termicznego fasadowej wełny skalnej zapewniają ograniczenie strat ciepła z budynku przez cały okres jego użytkowania. Korzyści z zastosowania płyt FRONTROCK SUPER to mniejsze rachunki za ogrzewanie, ograniczenie emisji smogu, większe bezpieczeństwo pożarowe i odporna elewacja na lata. Wykonawcy ocieplenia docenią natomiast, że wierzchnia twarda warstwa płyt zapewnia stabilność i zachowuje sztywność mniejszych kawałków, a spodnia warstwa kompensuje nierówności powierzchni, tworząc równą płaszczyznę całej fasady.
Wełna do nadmuchu
GRANROCK SUPER to niepalne ocieplenie z wełny skalnej wykonywane metodą wdmuchiwania specjalnym agregatem. Może być stosowane do izolacji poddaszy użytkowych i nieużytkowych, stropodachów wentylowanych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej. Wdmuchiwany granulat skalny dociera w trudno dostępne miejsca, zapewniając ciągłość izolacji oraz brak mostków termicznych. Materiał ten pozwala wykonać ocieplenie bez względu na porę roku i temperaturę oraz bez konieczności długiego wietrzenia pomieszczeń.
Ponadto prace związane z wykonaniem takiej izolacji trwają nie dłużej niż jeden dzień roboczy. To także bardzo ekonomiczna technologia ocieplenia, która eliminuje generowanie odpadów, co może występować podczas docinania tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Już 27 cm GRANROCK SUPER w gęstości 55-65 kg/m3 wystarczy, aby spełnić wymagania dla współczynnika przenikania ciepła dla dachów obowiązującego od od 2021 r.
Jak budować, żeby dom był na czasie dzisiaj i za 10 lat
Budowa domu jest bez wątpienia dużym przedsięwzięciem w życiu każdego człowieka. Dlatego projekt dostosowany do indywidualnych potrzeb to połowa sukcesu. Dom na czasie powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy oraz niedrogi w eksploatacji.
Jak w takim razie mądrze zaplanować budowę, by dom miał szansę stać się wymarzoną oazą komfortu i bezpieczeństwa dla naszej rodziny? Postawmy na sprawdzone materiały. Zastosowanie nieodpowiednich lub niskiej jakości materiałów może spowodować, że nie wytrzymają one próby czasu i będą potrzebowały wymiany.
Obecnie na rynku dostępna jest różnorodna oferta materiałów budowlanych. Tańsze nie zawsze oznacza gorsze, ale przede wszystkim liczy się jakość. Wybierając najlepszą jakość termoizolacji, którą daje wełna skalna, inwestorzy mogą liczyć na trwałe ocieplenie i wysoki poziom komfortu przez długie lata. Wełna skalna ROCKWOOL nie odkształca się i nie zmienia swoich właściwości pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu zapewnia wysoką efektywność energetyczną, a także doskonały mikroklimat pomieszczeń i optymalne parametry izolacji akustycznej.
Ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym
Gazowe kotły kondensacyjne charakteryzują się wysoką sprawnością i są praktycznie bezobsługowe.
Co równie ważne, nowoczesne kotły kondensacyjne podczas spalania gazu nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów, dlatego stanowią idealne rozwiązanie w walce ze smogiem. Dodatkowo urządzenia oferowane przez firmę TERMET mają klasę sezonowej efektywności energetycznej A – zarówno w przypadku ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania ciepłej wody.
Oszczędne i wszechstronne
Kotły kondensacyjne ECOCONDENS GOLD PLUS oferują nowoczesne, wręcz innowacyjne rozwiązania. Do wyboru mamy modele o mocy od 20 do 32 kW, w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Można je stosować w instalacjach ogrzewania grzejnikowego i podłogowego, przy czym mogą też przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Ich elegancki i nowoczesny wygląd sprawia, że będą się dobrze prezentować nawet w kuchni czy łazience.
Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła ze stali nierdzewnej oraz palnika cylindrycznego kotły te gwarantują bardzo niską emisję NOx (najwyższa klasa 6), są więc przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto mają klasę sezonowej efektywności energetycznej A w przypadku ogrzewania pomieszczeń, a kotły dwufunkcyjne – również przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Kocioł ECOCONDENS GOLD PLUS współpracuje z regulatorem temperatury oraz czujnikiem temperatury zewnętrznej, co zapewnia najlepszą możliwą zautomatyzowaną kontrolę nad pracą urządzenia. Zakres modulacji mocy jest bardzo szeroki: od 11 do 100%.
Możliwe jest również zarządzanie ogrzewaniem przez internet przy pomocy tak zwanego pakietu podstawowego do systemu Termet Comfort. To bardzo wygodne rozwiązanie.
Szybkie i nowoczesne
Nowoczesny gazowy wiszący kocioł kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 50 l
INTEGRA COMFORT jest kompaktową jednostką grzewczą odpowiednią zarówno do centralnego ogrzewania, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie występuje w dwóch wariantach: o mocy 20 albo 25 kW. Znajdująca się w zasobniku wężownica o dużej mocy zapewnia błyskawiczny dostęp do ciepłej wody – bezpośrednio po odkręceniu kranu, nawet w punktach znacznie oddalonych od źródła ciepła. Urządzenie jest dostosowane do pracy z różnymi rodzajami gazu.
Nowoczesny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej cechuje się wysoką sprawnością i jest odporny na korozję. Palnik o szerokim zakresie modulacji – już od 13% mocy maksymalnej – zapewnia niską emisję tlenków azotu (tu również najwyższa klasa NOx – 6). Urządzenie ma klasę A, zarówno jeśli chodzi o sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody. Spełnia zatem wymogi programu dofinansowania termomodernizacji domów „Czyste Powietrze”.
Kocioł kondensacyjny INTEGRA COMFORT został wyposażony w interfejs LIN, co umożliwia – przy zastosowaniu pakietu podstawowego do systemu Termet Comfort – zarządzanie ogrzewaniem przez internet z każdego miejsca na świecie.
Rozwiązanie na czasie to dywersyfikacja źródeł ciepła
Dom na czasie to zdecydowanie taki dom, który zapewni nam pełen komfort życia i w którym zostaną zastosowane wysokoefektywne technologie oparte na proekologicznych rozwiązaniach. Ze względu na obecną sytuację geopolityczną rozważania na temat domu na czasie ukierunkowane są w dużej mierze na wybór odpowiedniego ogrzewania. Ten wybór, w równie znaczącym stopniu, determinują zmiany klimatyczne wywołane zanieczyszczeniem powietrza. Aby zapewnić wspomniany komfort naszym domownikom, powinniśmy brać pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne, które zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości może zagwarantować nam dywersyfikacja źródeł ciepła. Możemy śmiało mówić tutaj o rozwiązaniach hybrydowych opartych między innymi na współpracy wysokoefektywnych kotłów gazowych oraz ekologicznych pomp ciepła.
Inwestując w takie systemy, należy zwrócić uwagę na automatykę, która ma decydujący wpływ na oszczędne i inteligentne zarządzanie całym systemem grzewczym.
Dach kryty dachówką ceramiczną
Dachówki ceramiczne mają doskonałe parametry techniczne, są trwałe, energooszczędne oraz ekologiczne.
Wysokiej jakości produkty ceramiczne powstają z naturalnej gliny, która znana jest z właściwości antyalergicznych, antybakteryjnych i antystatycznych. Dzięki temu ceramika pozwala utrzymać optymalny mikroklimat we wnętrzach. Marka Röben słynie z doskonałego łączenia tradycji z nowoczesnością. Ekologiczne produkty podążają za najnowszymi trendami w architekturze, współgrając ze współczesnymi gustami. Zarówno wysoka trwałość, jak i nowoczesny wygląd produktów idealnie trafiają w oczekiwania inwestorów.
Na każdy dach
Ważne jest dobranie dachówki do projektu dachu. Modele wielkoformatowe doskonale sprawdzają się w przypadku prostych dachów jedno- lub dwuspadowych. Z kolei dachy o skomplikowanym kształcie, z wieloma załamaniami połaci, dobrze jest kryć dachówkami o małym formacie.
MONZAplus. Powiększony format i wyrazista fala dają niezwykle spektakularny efekt na połaci dachowej
fot. Röben
MONZAplus – dachówka ceramiczna, która doskonale sprawdza się na dużych i nieskomplikowanych połaciach dachu. Dzięki jej większemu rozmiarowi – około 46,4 x 30,4 cm – montaż przebiega sprawniej i bardziej ekonomicznie. Na pokrycie 1 m2 dachu wystarczy około 9,5 sztuki. Wysoka mrozoodporność, wytrzymałość oraz niska nasiąkliwość i odporność na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych sprawiają, że zapewni trwałość i niezmienność pokrycia dachowego przez długi czas użytkowania. Występuje w 7 kolorach.
PIEMONT – dachówka ceramiczna przeznaczona na nowe i remontowane dachy, której cechą charakterystyczną jest duża przesuwność wynosząca aż 38 mm. Taka tolerancja między maksymalnym zsuwem i rozsuwem pozwala na dostosowanie pokrycia do zastanej więźby, bez konieczności jej wymiany. Cechuje ją wytrzymałość, mrozoodporność, niska nasiąkliwość, a do tego jest to produkt w pełni ekologiczny i naturalny. Występuje w 7 kolorach.
PIEMONT. Dachówka wytrzymała, mrozoodporna, o niskiej nasiąkliwości. Występuje w siedmiu kolorach
fot. Röben
BERGAMO – płaska dachówka będąca propozycją dla inwestorów preferujących minimalizm oraz stawiających na nowoczesne budownictwo. Jej cechą charakterystyczną jest wyjątkowy design, który poparty jest wysokimi parametrami technicznymi takimi jak: trwałość, mrozoodporność, niska nasiąkliwość, a także odporność na trudne warunki atmosferyczne i ogień. Wyróżniają ją specjalnie zaprojektowane zamki zapewniające wyjątkową szczelność pokrycia oraz możliwość dopasowania na dachach o kącie nachylenia już od 25o. Występuje w kolorze antracytowym.
Pełen asortyment akcesoriów
W ofercie Röben znajdziemy również akcesoria dachowe – między innymi gąsiory, kominki, dachówki wentylacyjne, płotki przeciwśniegowe – utrzymane w tej samej stylistyce co dachówki. Dzięki temu wszystkie elementy dachu są do siebie dopasowane i prezentują się estetycznie.
Jaki powinien być dom na czasie, do budowy którego wykorzysta się te same materiały zarówno teraz, jak i za 10 lat?
Dom na czasie to według nas dom ponadczasowy – prosty, funkcjonalny, energooszczędny i wykonany z materiałów przyjaznych środowisku. Co więcej, dopasowany do inwestora, jego stylu życia oraz odpowiadający na potrzeby jego rodziny.
Idealnie w tę koncepcję wpisują się ceramiczne materiały budowlane, czyli dachówki ceramiczne, a także cegły i płytki klinkierowe. Ich długa historia sprawia, że są już doskonale znane i dokładnie sprawdzone. Za wyborem ceramiki przemawiają jej zalety, takie jak: trwałość, wytrzymałość, odporność na mróz i ogień, a także na trudne warunki atmosferyczne oraz agresję biologiczną. Do tego nie wymaga renowacji ani napraw w trakcie użytkowania. Co więcej, ceramiczne materiały budowlane wytwarzane są z najwyższej jakości gliny.
Choć kojarzone są z tradycją, doskonale wpisują się w obecne trendy architektoniczne oraz potrzeby inwestorów. Ze względu na swoje wysokie właściwości termoizolacyjne są odporne na nagrzewanie, doskonale izolują podczas upalnego lata, a także trzymają ciepło w okresach odznaczających się niższymi temperaturami. Z tego względu dach pokryty ceramiką czy elewacja wykonana z klinkieru będą przynosić oszczędności w trakcie długiej eksploatacji budynku. Należy również wspomnieć o wysokiej izolacji akustycznej, co z pewnością docenią osoby mające w swoich domach poddasze użytkowe. To cechy, na które inwestorzy zwracają coraz większą uwagę, a ich znaczenie z pewnością będzie jeszcze w przyszłości wzrastać. Poza tym ceramika w przeciwieństwie do innych, mniej trwałych materiałów budowlanych, potrafi przetrwać nawet setki lat. Wybierając takie rozwiązanie, możemy mieć pewność, że nasz dom będzie nie tylko ekologiczny, ale przede wszystkim ekonomiczny i długowieczny.
Okna w domu na czasie
Elementy budynku, takie jak okna dachowe i pionowe, powinny być wybierane ze świadomością, jaki mają wpływ nie tylko na komfort użytkowania domu, ale też zapotrzebowanie na energię budynku.
Poza komfortem i aspektem energetycznym wyznacznikiem jest ograniczony negatywny wpływ domu na środowisko, między innymi dzięki trwałości produktów. Takie są właśnie okna FAKRO.
Energooszczędne
Podczas projektowania okien dachowych FAKRO jednym z priorytetów jest ich energooszczędność. Termoizolacyjna konstrukcja okien dachowych z trzy- lub czteroszybowym pakietem gwarantuje oszczędność energii cieplnej i niższe rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo montowane wraz z kołnierzem uszczelniającym w wersji Thermo zyskują o nawet 15% lepszy współczynnik przenikania ciepła.
Odpowiednio ukształtowane profile ram, nawiewnik w górnej części ościeżnicy i duża powierzchnia przeszklenia okien FAKRO umożliwiają dotarcie dużej ilości naturalnego światła i ciepła z promieni słonecznych, które zimą nagrzewają pomieszczenia (czyli pasywne pozyskiwanie ciepła słonecznego w chłodne dni). Wpływa to bardzo pozytywnie na bilans energetyczny budynku zarówno pod względem pozyskiwania, jak i strat energii cieplnej. Przy obecnych wymogach budowlanych okna dachowe FAKRO znajdują uznanie w oczach architektów i inwestorów oraz klientów, którzy cenią sobie oszczędności w portfelu. Zastosowanie energooszczędnych okien dachowych na poddaszu nie tylko zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną, ale także ogranicza zanieczyszczenie powietrza, co pozwala chronić środowisko naturalne.
Zmieniają dom
Okna INNOVIEW od FAKRO powstały z połączenia drewna i aluminium. To kompozycja materiałów, która tworzy wyjątkowe okna, a one zmieniają dom i umożliwiają kreowanie wnętrz otwartych na otaczający nas świat. Bo świat widziany przez zachwycające okna INNOVIEW może być także… zachwycający.
Okna INNOVIEW dają możliwość tworzenia dużych przeszkleń. Otwierają nowe spojrzenie na przestrzeń wewnątrz domu, w którym z rozmachem możemy wykorzystać perspektywę, widok i charakter otoczenia jako integralne elementy koncepcji wystroju. Z łatwością stworzymy z wnętrza i otoczenia wspólną przestrzeń do życia.
Człowiek pragnie kontaktu z naturą, by łatwiej było nam wypoczywać, relaksować się i czerpać przyjemność z życia. Okna INNOVIEW zmieniają dom i umożliwiają wykreowanie z każdego wnętrza wyjątkowej przestrzeni. Twój dom może odkrywać krajobrazy, obok których nie sposób przejść obojętnie, a wszystkie pomieszczenia mogą zachwycać widokiem o każdej porze dnia i roku.
Na poddaszu można mieć świetnie doświetlone pomieszczenia do pracy lub wypoczynku
fot. FakroDom na czasie teraz i za 10 lat
Domy na czasie są nowoczesne i energooszczędne. Dobrze przemyślane projekty, dobrane energooszczędne produkty i świadomie wykorzystane materiały mają wpływ na końcowy efekt inwestycji.
Domy na czasie są nowoczesne i energooszczędne. Dobrze przemyślane projekty, dobrane energooszczędne produkty i świadomie wykorzystane materiały mają wpływ na końcowy efekt inwestycji. Budując wymarzony dom na czasie, warto zastanawiać się, w jakim chcielibyśmy mieszkać za 10 lat – i taki dom budować… Niech nasz dom pozwoli nam oszczędzać na rachunkach dzisiaj i w przyszłości, jednocześnie wpływając na ochronę środowiska naturalnego tu i teraz. Przemyślane decyzje już na etapie projektowania będą procentować, a dom nie tylko zapewni nam komfort użytkowania, ale także wpłynie na otaczający nas świat i lepsze życie przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że w FAKRO możemy wesprzeć sektor budowlany naszą ofertą w pełni dostosowaną do obecnych wymogów technicznych i dyrektyw. Nasze produkty niejednokrotnie wyprzedzają wymagania, które są przed nimi stawiane. Energooszczędne okna dachowe i stolarka pionowa FAKRO to pewność na lata i jakość zamknięta w ponadczasowym designie. Taki dom za 10 lat również będzie na czasie.
Drzwi wejściowe w domu na czasie
Przy wyborze drzwi powinny liczyć się ich trwałość, izolacyjność, odporność na włamanie i estetyka.
Z jednej strony dom na czasie odpowiada na wyzwania współczesności, z drugiej zaś – w obecnej niepewnej sytuacji daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i gwarancję stabilności na lata. Nie bez znaczenia jest także ponadczasowy design.
Drzwi na lata
Trwałość to podstawa. Wszystkie komponenty drzwi zewnętrznych marki Hörmann są projektowane i wykonywane z najwyższą starannością, bazując na wieloletnim doświadczeniu oraz obserwacji zachowań klientów. Daje to możliwość przygotowania nowego modelu lub ulepszenia już istniejącego – zgodnie z bezkompromisowym podejściem firmy Hörmann do kwestii jakości. Następnie produkty seryjne poddawane są próbom wytrzymałościowym. Dzięki temu na wszystkie aluminiowe drzwi zewnętrzne producent udziela 10 lat gwarancji.
W niepewnych czasach
W kontekście wyzwań, jakie stawiają przed nami obecne czasy, najważniejszym zadaniem drzwi wejściowych jest zabezpieczenie domu przed utratą ciepła, a naszych domowych budżetów przed dużymi stratami.
Dlatego ważna jest roztropna i przemyślana decyzja o zakupie drzwi. Inwestycja w ciepłe drzwi o bardzo dobrych i sprawdzonych przez specjalistów parametrach przenikania ciepła jest rozsądną odpowiedzią na trudne ekonomicznie lata.
Z myślą o środowisku
Energooszczędność dotyczy jednak spraw o wiele bardziej zasadniczych niż budżet pojedynczego gospodarstwa. Wybór produktów energooszczędnych jest konkretnym działaniem podjętym z myślą o przyszłości naszej planety.
Firma Hörmann ogranicza rocznie emisję CO2 o ponad 40 000 ton oraz dodatkowo, poprzez promowanie energii wiatrowej i realizację wspólnie z ClimatePartner projektów zalesiania, kompensuje rocznie ponad 100 000 ton CO2. Myślenie „na zielono” w obecnych czasach powinno być już standardem.
Ponadczasowe
I ostatnia kwestia – ponadczasowy design. Choć firma Hörmann stawia na zawsze aktualną klasykę, to jednak równie często oferuje bogate wzornictwo nowoczesnych modeli. Daje też klientom możliwość komponowania drzwi wejściowych według własnego pomysłu. Ważnym aspektem jest także trwałość powierzchni, którą wybierzemy ze względu na jej walory estetyczne.
Dlatego szczególnie efektowne wzory drzwi ThermoSafe Decoral marki Hörmann nanoszone są opatentowaną metodą powlekania, która zapewnia m.in. trwałość koloru – by nasze drzwi nie straciły uroku po wielu latach użytkowania.
Aluminiowe drzwi ThermoCarbon. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może wynosić nawet 0,47 W/(m2.K). Standardowo oferowane są w klasie przeciwwłamaniowej RC 3, a opcjonalnie w klasie RC 4
fot. HörmannDom nie tylko na czasie, lecz również na przyszłość
Dom na czasie to przede wszystkim taki dom, po którym nie widać mijających lat. Ważna jest zatem trwałość wszystkich jego elementów, ponieważ przez wiele lat powinny one spełniać swoje zadania. W przypadku drzwi wejściowych istotne jest, by zapewniały bezpieczeństwo domownikom, dlatego należy wybierać produkty mające odpowiedni poziom zabezpieczeń.
Inny bardzo ważny aspekt to zminimalizowanie strat ciepła, a więc energooszczędność. Dziś naszą główną troską są rosnące koszty energii. Pragnąc chronić swój domowy budżet, należy m.in. zadbać o „ciepłe” drzwi, czego wyrazem jest współczynnik UD – im mniejsza jego wartość, tym drzwi są cieplejsze. Ale minimalizowanie strat ciepła nie tylko pozwala obniżyć koszty eksploatacji domu, lecz także ma wpływ na ochronę środowiska, w trosce o przyszłe pokolenia mieszkańców naszej planety. Dlatego dom na czasie to też dom na przyszłość.
Ważne są również ponadczasowy design i trwałość powierzchni, które na lata zapewnią nam poczucie estetycznego komfortu.