Ważne wybory

Porównanie właściwości

Parkiet czy panele podłogowe?

Radosław Murat
Radosław Murat

Kupując podłogę z drewna lub laminatu, angażujemy głównie swój zmysł estetyki. Słusznie, bo ma ona zapewnić wnętrzom piękny wygląd. Ważne jednak, by wybierać nie tylko oczami.

Akustyka

Klejenie materiału posadzkowego całą powierzchnią do podłoża zapewnia solidniejsze połączenie i gwarantuje dobre właściwości akustyczne podłogi. Posadzki z paneli laminowanych w znikomym stopniu tłumią odgłos kroków. Dotyczy to szczególnie najtańszych modeli. W droższych spodnia warstwa jest wykonana ze specjalnego materiału wyciszającego. Aby wyeliminować efekt stukania, pod panelami, w tym również drewnianymi, musi się znaleźć warstwa z materiału wygłuszającego – korka, włókien drzewnych, piany polietylenowej, polistyrenu. Zapobiega ona uderzaniu spodniej strony paneli w podkład podłogowy. Tworzy przy tym izolację międzykondygnacyjną. Niestety, nie radzi sobie za dobrze ze specyficznym pogłosem, który powstaje podczas stąpania po panelach w twardym obuwiu. Pod tym względem lepsze okazują się panele drewniane.

Ciekawostką są panele laminowane z wbudowaną warstwą powietrzną, dzięki której dźwięki uderzeniowe są redukowane nawet o 50%.

Lite i klejone

Im grubsze są deski lub klepki i im większa jest ich szerokość, tym mniej są podatne na odkształcenia

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje o odporności parkietów i paneli na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne
  • wyjaśnienie, który z tych materiałów podłogowych ma większą tendencję do odkształceń
  • tabelę z porównaniem parametrów parkietów i paneli
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2015 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać