Organizacja placu budowy

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Zanim ruszymy z budową, trzeba przygotować działkę, żeby można było na niej bezpiecznie i wygodnie przeprowadzić wszystkie prace.

Wznoszenie domu nie powinno zdezorganizować naszego życia i korzystania z posesji. Trzeba pomyśleć o wyznaczeniu odpowiednich miejsc, gdzie będą składowane materiały budowlane (pustaki, cement, drewno), gdzie będą odpady, droga dojazdowa, w którym miejscu stanie betoniarka. Powinno się to zweryfikować z planem zagospodarowania terenu działki, który znajduje się w projekcie budowlanym, tak żeby na przykład sterty materiałów budowlanych nie uniemożliwiły wykonania przyłączy. Każda ekipa musi przestrzegać naszych wskazówek w tym względzie. Strefa robocza powinna być jak najmniejsza. Nie można dopuścić do sytuacji, że cała działka jest placem budowy. Jeśli blisko przyszłego domu rosną drzewa, należy je zabezpieczyć, na przykład ogrodzić siatką i deskami lub płytami OSB.

Organizacja placu budowy

Dobra organizacja placu budowy pomaga budować szybko i sprawnie

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje, co należy zrobić i zorganizować na działce przed uruchomieniem budowy
  • wyjaśnienie, co przepisy budowlane mówią na temat ogrodzenia działki
  • podpowiedzi, jak zaplanować na budowie wjazd na działkę, miejsce na składowanie materiałów budowlanych, wywóz śmieci, barakowóz dla robotników
  • odpowiedź na pytanie, kiedy działkę można juz zagospodarowywać docelowo
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2017 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU