Zabudowa poddasza
Jak i czym je wykończyć
Poddasze, ze względu na skosy i drewnianą konstrukcję dachu, trudniej jest wykończyć niż inne kondygnacje. Stosujemy tu przeważnie różnego typu płyty, co jednak nie zamyka puli możliwości.
Specyfika poddasza polega na tym, że znaczna część jego powierzchni to płaszczyzny skośne, których nie da się otynkować w zwykły sposób. Co więcej, drewniany szkielet tworzący konstrukcję dachu, a czasem też ścian kolankowych, szczytowych i działowych ma swoje wymagania. Musi być odpowiednio chroniony przed ogniem, dobrze wygłuszony i zabudowany w taki sposób, żeby pracujące drewno nie powodowało spękań i uszkodzeń okładzin. Gdy zamiast stropu betonowego jest strop belkowy, dochodzi jeszcze problem z zabudową sufitu piętro niżej.
Pamiętajmy też, że wszystkie pionowe murowane przegrody pod dachem możemy wykończyć identycznie i w tym samym czasie, co te na niższym piętrze. Zróbmy to, zanim zabierzemy się za trudniejsze elementy.

Dawniej do wykończenia skosów poddasza stosowano deski. Teraz najpopularniejsze są płyty gipsowo-kartonowe, które można pomalować tak jak pomieszczenia na niższych kondygnacjach
fot. Piotr Mastalerz, projekt przebudowy: Damian Kałdonek/PROjARCHW artykule znajdziesz:
- rodzaje zabudowy na poddaszu
- zabudowa z płyt g-k
- montaż płyt g-k i g-w
- co zrobić, by płyty g-k na poddaszu nie pękały?
- tynkowanie
- boazeria
- sufit podwieszany

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych