Ławy kontra płyta
Czym różnią się te sposoby posadowienia? Jakie argumenty mają zwolennicy tradycyjnych fundamentów? Kiedy warto postawić dom na płycie fundamentowej?
Zadaniem fundamentu jest bezpieczne przeniesienie obciążeń z budynku na podłoże nośne. Odpowiada on za równomierne osiadanie domu i stabilność konstrukcji. Fundament powinien też odizolować budynek od zimna i wilgoci w gruncie. Można to osiągnąć, zarówno budując fundamenty tradycyjne, jak i płytę.
Te dwie technologie różnią się zasadniczo. Inaczej się przygotowuje projekty, inna jest organizacja prac, różnią się tempem budowy. Projekt fundamentów tradycyjnych łatwiej wykonać bez pomocy programów komputerowych. Dopiero niedawno, w wyniku rozpowszechnienia się programów wspomagających pracę inżynierów, pojawiło się więcej firm projektujących płyty. O ile fundamenty tradycyjne zrobi prawie każdy, o tyle budową płyt zajmują się tylko wyspecjalizowane, więc trudniej dostępne ekipy.
Niebagatelną sprawą są koszty związane z budową. Nie można jednak powiedzieć, że płyta jest zawsze droższa. Wyliczenia zawsze robi się dla konkretnego domu w określonych warunkach gruntowych. Inna jest kalkulacja dla domu ...
W artykule znajdziesz:
- jakie są różnice między tradycyjnym fundamentem a płytą fundamentową
- informacje o możliwościach kontrukcyjnych i wytrzymałościowych obu rozwiązań
- jak zaizolować tradycyjny fundament, a jak płytę fundamentową
- rysunki obrazujące typowe kształty ław i płyt fundamentowych
- porady, jak przygotowac podłoże pod ławy fundamentowe oraz jak przebiegają prace budowlane
- informacje, jaki wpływ ma rodzaj podłoża na rodzaj zastosowanego fundamentu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych