Ławy kontra płyta
Czym różnią się te sposoby posadowienia? Jakie argumenty mają zwolennicy tradycyjnych fundamentów? Kiedy warto postawić dom na płycie fundamentowej?
Zadaniem fundamentu jest bezpieczne przeniesienie obciążeń z budynku na podłoże nośne. Odpowiada on za równomierne osiadanie domu i stabilność konstrukcji. Fundament powinien też odizolować budynek od zimna i wilgoci w gruncie. Można to osiągnąć, zarówno budując fundamenty tradycyjne, jak i płytę.
Te dwie technologie różnią się zasadniczo. Inaczej się przygotowuje projekty, inna jest organizacja prac, różnią się tempem budowy. Projekt fundamentów tradycyjnych łatwiej wykonać bez pomocy programów komputerowych. Dopiero niedawno, w wyniku rozpowszechnienia się programów wspomagających pracę inżynierów, pojawiło się więcej firm projektujących płyty. O ile fundamenty tradycyjne zrobi prawie każdy, o tyle budową płyt zajmują się tylko wyspecjalizowane, więc trudniej dostępne ekipy.
Niebagatelną sprawą są koszty związane z budową. Nie można jednak powiedzieć, że płyta jest zawsze droższa. Wyliczenia zawsze robi się dla konkretnego domu w określonych warunkach gruntowych. Inna jest kalkulacja dla domu ...

Tradycyjne fundamenty na ławach wykonuje się pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi nośnymi. Fundamentowania wymagają też inne elementy konstrukcyjne, na przykład słupy, kominy lub schody
fot. Andrzej T. PaplińskiW artykule znajdziesz:
- jakie są różnice między tradycyjnym fundamentem a płytą fundamentową
- informacje o możliwościach kontrukcyjnych i wytrzymałościowych obu rozwiązań
- jak zaizolować tradycyjny fundament, a jak płytę fundamentową
- rysunki obrazujące typowe kształty ław i płyt fundamentowych
- porady, jak przygotowac podłoże pod ławy fundamentowe oraz jak przebiegają prace budowlane
- informacje, jaki wpływ ma rodzaj podłoża na rodzaj zastosowanego fundamentu

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych