Izolacja fundamentu

Różne rozwiązania projektowe

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Podziemna część budynku jest stale narażona na kontakt z gruntem, który okresowo zmienia wilgotność. Aby w domu było ciepło i sucho, trzeba skutecznie zaizolować fundamenty. Można to zrobić na różne sposoby.

izolacja-fundamentow.jpeg
Pierwszym zabezpieczeniem fundamentu jest izolacja pozioma na ławach fundamentowych. Najczęściej robi się ją z papy termozgrzewalnej fot. Justyna Rzepna

Największym wrogiem fundamentów jest wilgoć. Trzeba więc je tak zabezpieczyć, aby ściany zagłębione w gruncie nie nasiąkały wodą i nie podciągały jej na kondygnację mieszkalną. W zależności od poziomu wody gruntowej i rodzaju gruntu wybiera się metodę zabezpieczenia fundamentów. Jeśli kupujemy projekt gotowy, musimy zrobić adaptację zaproponowanych w nim rozwiązań do warunków panujących na naszej działce. Dostosowanie fundamentów obejmuje sprawdzenie ich wymiarów, zbrojenia, a także weryfikację metody hydroizolacji.

Podziemną część budynku także izolujemy termicznie. Ważny jest tu dobór materiałów, by dobrze znosiły kontakt z gruntem, ale także ze środkami chemicznymi użytymi do ochrony fundamentów przed zawilgoceniem.

W artykule znajdziesz:

  • Jak prawidłowo zaizolować fundament
  • Izolacja na ławach
  • Hydroizolacja i ocieplanie ścian
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2020 Tekst Ewa Trusewicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA