W koncepcji architektonicznej fasada domu ma ogromne znaczenie. Zmieniając materiał na mało ciekawy, można zepsuć cały zamysł projektanta. Elewacja powinna być dobrana do stylu budynku, ale też trwała i łatwa do utrzymania w stanie bliskim pierwotnemu.
Bez względu na to, czy dom ma konstrukcję murową, powstał z betonowych płyt, czy funkcje nośne pełni w nim drewniany szkielet, nie pozostawia się go bez zewnętrznego wykończenia. Wyglądałby wtedy jak wieczna niedoróbka, a ponadto niekorzystne czynniki atmosferyczne zagrażałyby jego trwałości.
Pomysłów na piękną i funkcjonalną elewację jest mnóstwo. Wielką popularnością cieszą się systemy ocieplania ścian zewnętrznych, w których od razu uwzględniony jest też dekoracyjny, cienkowarstwowy tynk. Można w ten sposób izolować i wykańczać nawet domy z drewna. Naturalne deski ułożone na murach mają z kolei dać złudzenie, że to budynek drewniany. Nowoczesne koncepcje architektoniczne otwierają drogę produktom znanym dotąd ze świata wielkiego budownictwa – szkłu, płytom kamiennym, laminatom, kasetonom stalowym lub płytkom elewacyjnym. Miłośnicy tradycji doceniają natomiast solidne ceglane mury, nieskażone tynkiem.
Podatni na budowlaną modę zechcą zapewne sięgnąć po kilka sposobów wykończenia, by zestawić ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym różnią się elewacje suche od mokrych
- odpowiedź na pytanie, jakie tynki i farby nadają się na elewacje
- informacje o płytach do wykańczania fasad
- koszty różnych materiałów elewacyjnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych