14 pytań o fundamenty

Radosław Murat
Radosław Murat

Fundamenty to pierwszy poligon inwestorski. Aby budowa potoczyła się dalej gładko, dobrze jest wcześniej przygotować się do roli menedżera własnej budowy. Oto podstawowa wiedza w pigułce.

1. Jak posadowić dom?

Najczęściej stosuje się tradycyjne fundamentowanie, czyli oparcie budynku na stabilnym nośnym gruncie poniżej poziomu przemarzania.

Typowe fundamenty są zbudowane z ław i ze stóp oraz ścian. Ławy fundamentowe to podłużne elementy konstrukcyjne, na których stoją ściany fundamentowe. Stopy pełnią tę samą funkcję co ławy, ale są przeznaczone do przekazywania na grunt obciążeń punktowych od słupów. Na ławach buduje się węższe ściany fundamentowe do poziomu posadzki stanu zero. W przypadku domu podpiwniczonego ściany fundamentowe są jednocześnie ścianami zewnętrznymi pomieszczeń piwnicy do wysokości wieńca pod stropem parteru.

Niekiedy – przy spadkach terenu lub częściowym podpiwniczeniu – robi się fundamenty schodkowe o zmiennym (skokowo) zagłębieniu ław.

Alternatywą dla tradycyjnego posadowienia jest żelbetowa płyta fundamentowa. To dobre rozwiązanie w sytuacji wysokiego poziomu wód gruntowych oraz gruntów o słabszej nośności, bo równomiernie rozkłada obciążenie od ścian na dużo większą powierzchnię gruntu. Zaletą płyty fundamentowej jest też szybkość wykonania i unikanie kłopotliwego i kosztownego wywozu ziemi z wykopów. Jest najczęściej stosowana przy budowie domów pasywnych, a także wznoszonych w konstrukcji drewnianej. Przyczyną jej mniejszej popularności jest to, że musi być zbudowana przez wyspecjalizowaną ekipę, co przekłada się na koszty.

W przypadkach szczególnych, gdy grunt na głębokości projektowanego spodu ław czy stóp jest niestabilny, słabonośny, organiczny (torfowisko) lub nasypowy (gruz, niekontrolowane nasypy), stosuje się specjalny sposób fundamentowania zwany pośrednim, który przenosi obciążenia do głębszych, stabilnych warstw gruntu. Możliwe są wtedy różne indywidualnie projektowane rozwiązania, na przykład studnie czy pale.

Jednak w większości wypadków wystarcza fundament tradycyjny, którego największą zaletą jest to, że może być wykonany przez każdą ekipę budowlaną pod fachowym nadzorem.

 

...fundamenty

fot. Rafał Arak

W artykule znajdziesz:

  • wiedzę o funadamentach domu w pigułce – wyczerpujące odpowiedzi na 14 pytań najczęściej zadawnych przez inwestorów
  • informacje o tym, jak rodzaj gruntu wpływa na sposób posadowienia domu
  • zasady budowy fundamentów
  • opis sposobów ocieplania fundamentów i ochrony ich przed wilgocią
  • porównanie funadamentów tradycyjnych z płytą fundamentową
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2017 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU