12 pytań o stan surowy
Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie stan surowy otwarty. Pokazujemy, jak sprawnie i bezbłędnie przeprowadzić ten najważniejszy etap budowy.
1. Stan surowy – co to takiego?
Określenie „budynek w stanie surowym” oznacza dom nieukończony, w którym wykonano podstawowe roboty konstrukcyjne i budowlane. Tradycyjnie wyróżnia się etapy:
- stan „zero” – gdy po wytyczeniu budynku i zrobieniu wykopów powstaną fundamenty, płyta fundamentowa lub piwnica przesklepiona stropem. Ten etap kończy się wykonaniem hydroizolacji;
- stan surowy otwarty – dom jest doprowadzony do tego stanu wówczas, kiedy ma już wszystkie ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne, stropy, betonowe schody, a także konstrukcję dachu. Tradycyjna wiecha zatknięta na gotowej więźbie sygnalizuje zakończenie tego etapu;
- stan surowy zamknięty – możemy o nim mówić wtedy, gdy wykonane zostały wszystkie roboty pozwalające na zamknięcie budynku. Należą do nich między innymi: ostateczne lub tymczasowe pokrycie dachu oraz wstawienie okien i drzwi. Zamknięcie i zabezpieczenie budynku pozwala na jego ogrzewanie, co zimą jest warunkiem prowadzenia dalszych robót wewnątrz.
Tak więc stan surowy to etap, na którym dom zaczyna być gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych – ocieplania, tynkowania, robienia podłóg, malowania, wyposażania go we wszelkie niezbędne urządzenia.
Wykonanie domu do stanu surowego otwartego powierzamy głównie dwóm ekipom – murarskiej i ciesielskiej. Dalsze prace przeprowadzają kolejni fachowcy: izolacje i krycie dachu – dekarze, osadzanie okien i drzwi – monterzy stolarki budowlanej. Trzeba też będzie wezwać hydraulika do poprowadzenia pionów kanalizacyjnych i wykonania przyłączy wodnych oraz kanalizacyjnych.
Budowa stanu surowego otwartego jest najbardziej spektakularnym etapem, bo wiąże się ze wznoszeniem murów. Dom osiąga docelowe wymiary, wielkość i wysokość. Można do niego wejść, po raz pierwszy zobaczyć w trzech wymiarach układ pomieszczeń, który wyobrażaliśmy sobie na podstawie planów. Etap ten trwa względnie krótko, a efekty od razu robią wrażenie.
Planując i organizując budowę, warto pamiętać, że kolejne etapy będą prawdopodobnie bardziej rozłożone w czasie, a także o tym, że prace wykończeniowe mogą okazać się nawet bardziej kosztowne.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym różni się stan surowy od stanu zero
- kolejność prac postępujących aż do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego
- wykaz najpopularniejszych błędów popełnianych na tym etapie budowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych