Murator 9/23

Szkoła budowania. Lekcja 8: Pokrycia dachowe
Dach to druga po elewacji wizytówka domu, dlatego tak ważny jest staranny i przemyślany wybór pokrycia. Musi być ono ładne i dopasowane do charakteru budynku, ale przede wszystkim dobrze chronić przed czynnikami atmosferycznymi przez długi czas.
Nowoczesny dom na palach. Jak powstał?
Ten dom posadowiono nietypowo – na 35 żelbetowych palach, które do gruntu wprowadzała wyposażona w świder palownica na gąsienicach. Skomplikowana, rozczłonkowana bryła z każdej strony wygląda inaczej. Inwestorom zależało na wysokich, strzelistych sufitach i otwarciu domu na las, który odgrywa tu rolę żywego obrazu, zmieniającego się zależnie od pory roku.
Projekty domów do zabudowy bliźniaczej
Możliwość dobudowy do istniejącego domu jego lustrzanego odbicia to idealny sposób na dom wielopokoleniowy. W nowej części mogą zamieszkać rodzice lub dzieci. Można tam także zaaranżować siedzibę firmy lub sprzedać czy wynająć tę powierzchnię. Taką rozbudowę należy zaplanować przed rozpoczęciem inwestycji – trzeba dysponować odpowiednio dużą działką i wybrać projekt, który na nią pozwoli. Można też dom postawić w granicy działki. Wtedy sąsiad ma możliwość dobudowy bliźniaka. Jest to idealne rozwiązanie, gdy kupujemy działkę wspólnie z rodziną lub znajomymi.
Wykończenie podłogi w jodełkę - klasyczny wzór posadzki z różnych materiałów
Tradycyjne posadzki w jodełkę są wykonywane z drewnianych klepek, ale dzisiaj ten piękny wzór spotyka się również w wersjach z paneli, płytek ceramicznych czy na wykładzinach. Podłoga z innych materiałów często doskonale imituje rysunek i fakturę drewna i dopiero przy bliższym przyjrzeniu się można dostrzec, że z drewnem ma niewiele wspólnego.
Drewno na elewacji - jakie wybrać i jak o nie dbać?
Najważniejszymi atutami drewna są dekoracyjność i różnorodność. Ten naturalny materiał pasuje zarówno do domów stylizowanych na tradycyjne, jak i do tych na wskroś nowoczesnych. Jednak, by elewacja przez lata nie straciła pięknego wyglądu, musi być wykonana z odpowiedniego drewna.
Ocieplanie pod ciśnieniem - termiczne izolacje natryskowe
Izolacje wykonywane metodą natrysku dosłownie i w przenośni trafiły pod nasze strzechy. Coraz więcej poddaszy ociepla lub dociepla się pianą poliuretanową. Nie brakuje też firm specjalizujących się w izolacjach z celulozy. Sprawdźmy, skąd zainteresowanie takimi metodami termoizolacji.
Niskoenergetyczny dom z modułów - czy to w ogóle możliwe?
W Europie Zachodniej budownictwo modułowe przeżywa renesans, a w Polsce nadal budzi nieufność i jest mylnie kojarzone z „wielką płytą” czasów PRL-u. Prezentowana realizacja to dowód na to, że przestrzenne prefabrykaty o dobrej jakości wykonania pozwalają w szybkim czasie wybudować dom w wysokim standardzie energetycznym i użytkowym.
Proste sposoby montażu lustra łazienkowego
Montaż lustra nie jest trudny, choć wymaga pewnej wiedzy i dużej ostrożności. Wyjaśniamy zatem, jak przygotować miejsce pod lustro i jak je najłatwiej przymocować.
Budowa komina systemowego do urządzeń grzewczych i wentylacji
Możliwość dopasowania do różnych potrzeb i łatwość wykonania to cechy nowoczesnych systemów kominowych, dzięki którym zyskały popularność. Z czego się składają i co jest istotne przy ich wyborze oraz montażu?
Rehabilitacja betonu - pomysły na aranżację ogrodu
Beton powstaje ze składników naturalnych – cementu, kruszywa oraz wody. Jest wytrzymały, odporny na ogień, niską temperaturę i wilgoć. To materiał wszechstronny i elastyczny, z którego można zbudować niemal każdy element otoczenia domu. Ceniony jest nie tylko przez zwolenników ogrodów minimalistycznych – zwłaszcza jego ozdobne wersje.
Aranżacja tarasu - pergola
Latem dla wielu osób taras jest ulubionym miejscem wypoczynku. Dzięki osłonięciu go zabudowaną pergolą można z niego korzystać znacznie dłużej.
VAT na prace budowlane. Kiedy można stosować stawkę obniżoną
Podatek ten dotyczy każdego, kto buduje dom lub remontuje mieszkanie, jest bowiem wliczony w cenę zakupu materiałów budowlanych oraz świadczonych usług. Gdy budujemy budynek na sprzedaż, może okazać się, że to my - jako sprzedający - musimy doliczyć VAT do ceny.
Zbiornik na deszczówkę. Czy wymaga pozwolenia na budowę?
Z orzecznictwa. Zdaniem sądów w wypadku budowy zbiornika na wodę opadową powinno wystarczyć jej zgłoszenie.