Dla komfortu najlepiej mieć garaż... w domu. Blisko, połączony z częścią mieszkalną wygodnym przejściem, zgrany stylem z domem i harmonijnie wpisujący się w warunki narzucone przez kształt i usytuowanie w terenie działki. Sposobów na jego połączenie z bryłą domu jest wiele. Jakie mamy możliwości, jakie ograniczenia?
Gdy budujemy dom, najczęściej chcemy mieć garaż. Garaż, do którego można przejść pod dachem, nie moknąc w czasie deszczu, szybko i wygodnie wsiąść do samochodu ciepłego zimą – bez odśnieżania i skrobania szyb, a chłodnego latem. Na tyle duży, żeby każdy z domowników wjeżdżał do niego bez stresu i wysiadał z samochodu bez wciągania brzucha, jak to ma miejsce na parkingach wielu centrów handlowych. W miarę możliwości na dwa samochody, aby uniknąć losowania, kto dziś stoi na zewnątrz. To oczywiste założenia, dla których wybiera się dom z garażem w bryle, ale nie jedyne. Musimy je bowiem zestawić z rzeczywistością: możliwościami finansowymi i parametrami naszej działki.

Usytuowanie garażu w jednej bryle z domem to rozwiązanie bardzo kompaktowe, sprawdzające się dobrze na małej działce. Bardzo ważne jest jednak to, by usytuowanie garażu nie wpłynęło negatywnie na układ funkcjonalny domu – szczególnie ustawność i usytuowanie względem stron świata części dziennej. Projekt: Zorganizowany – Murator M244 (arch. Katarzyna Słupeczańska)
fot. www.muratorprojekty.plW artykule znajdziesz:
- optymalna odległość domu od drogi
- kształt działki – ograniczenia czy szanse
- projekty domów z garażem dostosowane do rodzaju działki
- ustawienie garażu względem stron świata
- wjazd do garażu od południa

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych