Zapasy ze spiżarnią
Jest idealnym miejscem na przechowywanie produktów spożywczych, sprzętów i naczyń kuchennych oraz innych przedmiotów, które chcielibyśmy usunąć z widoku w efektownej otwartej kuchni. Powinna być jednak wygodnie zlokalizowana, odpowiednio urządzona i wykończona przy użyciu praktycznych materiałów.
Dawniej spiżarnia była pomieszczeniem przeznaczonym na produkty zgromadzone i wyprodukowane latem oraz jesienią z plonów przydomowego sadu i warzywnika. Przechowywano w niej nalewki, kompoty, kiszonki i inne przysmaki, które miały zapewnić domownikom przetrwanie zimy. Dzisiaj mało kto robi przetwory, a jeśli nawet, to nie w takich ilościach jak kiedyś. Produkty spożywcze przechowujemy krótko, zapasy uzupełniamy co tydzień lub dwa, więc ich ilości nie są wielkie. Mimo to w wielu domach i mieszkaniach spiżarnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń zaplecza gospodarczego.
To dobre miejsce na rzeczy, które nie mieszczą się w szafkach kuchennych albo mają nieforemny kształt – duże roboty kuchenne z wieloma częściami wymiennymi, zgrzewki cukru, wody itp. Możemy w niej postawić dodatkową lodówkę czy kuchenkę mikrofalową. Może też pełnić funkcję tak zwanej brudnej kuchni, jeśli kuchnia właściwa znajduje się w otwartej strefie dziennej.
W artykule znajdziesz:
- praktyczne informacje na temat kształtów i wymiarów spiżarni, ich miejsca na planie domu, wykończenia i wyposażenia
- podpowiedzi, jak stworzyć w swoim domu tak zwaną zimną spiżarnię
- rysunki pokazujące różne typy spiżarni i przykłady ich funkcjonalnego urządzenia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych