Nadchodzi ich czas. O tym, jak może być ważny nawet maleńki domek na łonie natury, przekonał nas dobitnie czas pandemii. Zatem, jeśli możemy i mamy gdzie – budujmy!
Własny domek letniskowy to już powszechne marzenie przypisane do obecnego, niełatwego czasu. Ucieczka z miasta w plener na dłużej wbrew pozorom nie musi okazać się bardzo trudna. Aby postawić nieduży domek letniskowy, wystarczy nawet bardzo mała działka. Jeden z prezentowanych przez nas można już wybudować na takiej, która ma niespełna 185 m2.
Odpowiedź na pytanie, ile metrów potrzeba, by wygodnie odpoczywać, jest równie zaskakująca – dla kilku osób może wystarczyć niewiele więcej niż 20 m2. Oczywiście wtedy, gdy projekt jest przemyślany i racjonalny. Przestrzeń przeznaczona na wypoczynek rządzi się innymi zasadami niż ta projektowana z myślą o dniu codziennym.
Co ciekawe, taki mały domek może być też interesujący architektonicznie. Wybraliśmy dla cztery projekty domków różniących się stylem, powierzchnią i kosztami budowy. Na miarę różnych gustów, potrzeb i możliwości.
1. Z dużymi tarasami
Projekt z tarasami w roli głównej. Zadaszony taras ma aż 33 m2 i jest większy od powierzchni użytkowej domku (22,7 m2). A na tym nie koniec – jest jeszcze drugi, wyeksponowany na słońce (16,8 m2). Czy można się dziwić aż takiej tarasowej dominacji? Nie! Dla wielu to najważniejsze miejsce domku letniskowego, bo przecież lepiej odpoczywać na świeżym powietrzu niż w zamkniętym pomieszczeniu. Dlatego powierzchnia domku została zminimalizowana – to pokój dzienny z aneksem kuchennym (19 m2) iłazienka (3,7 m2). Ale to przestrzeń elastyczna – pokój dzienny można podzielić na dwa mniejsze, z kolei zastosowane przeszklenia wzmacniają wrażenie przestronności. Właśnie dlatego ten mały domek jest luksusowy. Duże przeszklenia zacierają optyczną granicę między wnętrzem a tarasowym podcieniem i pejzażem. Wspomniany podcień jest w tym projekcie najistotniejszy przez swą wielofunkcyjność. Jest przedłużeniem pokoju dziennego, salą kominkową, a przede wszystkim miejscem z obu stron otwartym na krajobraz. Dzięki temu przyroda staje się częścią niewielkiej, ale wysmakowanej formy architektonicznej.
Projekt: HomeKONCEPT-84 DL– HK84 DL; autor: HomeKONCEPT
2. Z wiatą
Mały dom z dobudowaną wiatą, która może pełnić różne funkcje. Oprócz oczywistej – osłony dla samochodu, może także przejąć funkcję tarasowego zadaszenia. Jest to o tyle prawdopodobne, że nie ma go taras będący przedłużeniem strefy dziennej.
Nieduża bryła mieści pokój dzienny z aneksem kuchennym (16,1 m2), drugi pokój, który może stać się pracownią lud dodatkową sypialnią (6,7 m2), i wygodną łazienkę z wanną i natryskiem (4,5 m2). Praktycznym rozwiązaniem jest mały strych dostępny z korytarza.
Mimo niewielkiej powierzchni części dziennej znalazło się w niej miejsce na wygodną kuchnię ze stołem, a w części wypoczynkowej kominek vis-à-vis kanapy. Efekt – minimum powierzchni i maksimum wypoczynku.
W projekcie przewidziano montaż kolektorów słonecznych na połaci dachu, które zagwarantują podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Projekt: Ze świetlikami (rekreacyjny) – Murator DL400; autor: architekt Marek Dąbrowski
3. Z małym poddaszem
Sielski charakter ten dom zawdzięcza dużym drewnianym okiennicom, oknom ze szprosami, lukarnom i okapowi z drewnianą podbitką. Jednak tak zaakcentowana sielskość byłaby niewiele warta, gdyby nie funkcjonalny podział przestrzeni. Na parterze jest wygodny pokój dzienny z aneksem kuchennym, w którym stanął stół dla czterech osób. Wnętrze staje się przestronniejsze dzięki dwóm dwuskrzydłowym oknom tarasowym (w pokoju i kuchni).
Przestrzeń małych pokoi na poddaszu powiększają dwie lukarny. Dzięki jednej z nich w pomieszczeniu, które ma zaledwie 4,7 m2 powierzchni użytkowej, swobodnie zmieści się tapczan i łóżko. O komforcie w tym niewielkim domu decyduje też wygodna łazienka (4 m2) na parterze i pomieszczenie gospodarcze na poddaszu (0,6 m2). Projekt: Punto – GL964; autorzy: architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek/Atrium
4. Z rozbudowaną strefą dzienną
Dom, który może doskonale spełniać funkcje rekreacyjne niezależnie od pogody i pory roku. Idealny na długie wakacyjne wyjazdy nawet dla pięciu osób.
W projekcie najważniejsza jest strefa dzienna (39,9 m2) z kominkiem usytuowanym w centrum i z miejscem na rozłożyste sofy i fotele dla domowników. Tuż obok części wypoczynkowej jest wygodny aneks kuchenny ze stołem jadalnianym. Projekt gościnnej strefy dziennej dopełnia duży, w znacznej części zadaszony taras (30 m2), na który prowadzi wyeksponowane wyjście przez ukośnie usytuowane drzwi. Na uwagę zasługuje też rozbudowana strefa nocna z trzema sypialniami o zróżnicowanej powierzchni od 7 do 13 m2 i łazienką (4,6 m2).
Ten dom sprawdzi się też jako dom całoroczny dla tych, którzy marzą o wakacyjnym klimacie przez cały rok.
Projekt: Wakacyjny – Murator C337; autorka: architekt Joanna Bochyńska
ZYSKAJ RABAT NA PROJEKT!
Superrabat tylko dla czytelników „Muratora”. Hasło: Murator_05 Sprawdź, ile zyskasz: tel. 22 59 05 555