Domy dwukondygnacyjne
Dobrze sprawdzają się na niewielkich działkach, ponieważ mają mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe z porównywalnym programem funkcjonalnym. Są też z reguły tańsze od nich w budowie. Poza tym dla grona inwestorów, którym niestraszne chodzenie po schodach, są bardziej komfortowe niż te jednokondygnacyjne, bo pozwalają na wyraźniejszy podział na strefę dzienną i nocną.
1. Na bardzo małą działkę
Dwie pełne kondygnacje umożliwiają optymalne wpisanie domu w niedużą parcelę. Ten projekt jest pod tym względem pokazowy – przekonuje, że atrakcyjny architektonicznie dom można wybudować na działce mającej zaledwie 301 m2. Dodatkowo jego niewielka powierzchnia zabudowy – 86,6 m2 pozwoli na stworzenie małego ogrodu.
Nowa wersja dawnego domu kostki urzeka nowoczesną okienną kompozycją i rozmieszczeniem materiałów elewacyjnych. Co ciekawe, mimo ich różnorodności – tynk cienkowarstwowy, bonie, deski, płytki klinkierowe – jest oszczędna i elegancka. Równie nowoczesny jak bryła z zewnątrz jest podział domowej przestrzeni.
Jest to szczególnie widoczne na parterze, którego aż 71% powierzchni użytkowej to otwarta strefa dzienna – salon (27,4 m2) połączony z kuchnią (7,8 m2). Tę wspólną rodzinną część domu dodatkowo powiększa duży (27,2 m2) narożny taras, na który prowadzą szerokie przeszklone drzwi z części wypoczynkowej i jadalnianej.
Podział piętra przekonuje, że w tym niedużym domu o powierzchni użytkowej 114 m2 może żyć liczna – nawet pięcioosobowa rodzina. Są tu aż cztery sypialnie (mające od 11,9 do 12,9 m2) oraz łazienka (5 m2) z wnęką na pralkę. Taki ekonomiczny podział górnej kondygnacji możliwy był dzięki temu, że jest ona piętrem z pełnowymiarową wysokością – taką, jaką ma parter.
Projekt: Pełen energii – wariant II – Murator M173b; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska

2. Dwulokalowy
Został zaprojektowany z matematyczną precyzją, która nie tylko nie kłóci się z estetyką, ale wręcz jej sprzyja. Bryła to zestawienie kubicznych form. Taką geometryczną kompozycję podkreśla układ okien i balkon obudowany ramą wysuniętą przed frontową ścianę.
To nie jedynie zgrabna forma, ale precyzyjny zamysł architektoniczny, który pozwolił stworzyć dom o powierzchni użytkowej 165,9 m2, przeznaczony dla dwóch rodzin – na niedużą działkę o minimalnej powierzchni 506,54 m2.
Racjonalnie, z oddzielnymi wejściami, zaprojektowano dwa mieszkania o niemal identycznej powierzchni użytkowej około 83 m2, każde na innej kondygnacji. Podział parteru i piętra są niemal bliźniacze. Taką samą powierzchnię mają zarówno otwarte strefy dzienne (35,7 m2), jak i sypialnie (8,7, 9,6, 12,3 m2), ciągi komunikacyjne (7 m2), a nawet przedsionki (3,4 m2). Różnica między łazienkami jest symboliczna – to zaledwie 0,2 m2, o tę wartość jest większa łazienka na parterze (6,4 m2).
Jednostanowiskowy garaż (24 m2) i dostępna z niego kotłownia (5,2 m2) nie zostały połączone z częściami mieszkalnymi domu, mogą służyć obu rodzinom, zależnie od aktualnych potrzeb.
Do obu mieszkań przylegają duże tarasy – ten przy parterze ma 36,9 m2, przy piętrze, nad garażem – 29,1 m2. Ważne jest też połączenie największych sypialń z ogrodem. Tej na piętrze dzięki balkonowi (3,5 m2), a tej na parterze – tarasem pod nim.
Trudno uwierzyć, że na powierzchni 165,9 m2 spakowano aż tyle pomieszczeń – w sumie osiem pokoi, i że zrobiono to z tak dużym wdziękiem i dbałością o prywatność domowników.
Projekt: HomeKONCEPT New House 777 D G1 (dwulokalowy) – HK-NH-777D G1; autor: HomeKONCEPT


3. Z trzema skrzydłami
Poddasze to niełatwa, ale dla wielu osób urokliwa druga kondygnacja. Z pewnością pozwala na mniej ekonomiczne wykorzystanie powierzchni, ponieważ skośne połacie ograniczają przestrzeń, utrudniając aranżację wnętrz. Można ją jednak zracjonalizować – tak jest w tym projekcie.
Decydującą rolę odgrywają tu aż trzy ściany szczytowe. Dzięki nim możliwy był taki podział planu, by w każdej z trzech mniejszych sypialń (o powierzchni netto 13,4-16,8/użytkowej 9,2-12,2 m2) oraz wspólnych łazience (9,6/6,6 m2) i pralni (2,9/1,6 m2) był tylko fragment jednej połaci. Praktycznie podzielono także przestrzeń master bedroom – w dużej garderobie (11,0/6,8 m2) jest tylko jedna skośna połać, w łazience (6,3/4,8 m2) zaledwie jej krótki fragment, w największej sypialni (28,2/21,9 m2) dwa krótkie sosy. Zasada trzech prostych ścian w pomieszczeniach na poddaszu wprowadzana jest tu bardzo konsekwentnie. Wyjątkiem są tylko dwie małe garderoby (2,7 i 3 m2), w których wszystkie ściany są pionowe.
Na komfort poddaszowej strefy nocnej wpływa też rozlokowanie sypialni dzieci i rodziców w różnych skrzydłach domu.
Skrzydłowy podział zastosowano też na parterze. We frontowym skrzydle jest garaż (34,9 m2) połączony z kotłownią (9,4 m2). W bocznym – gabinet/sypialnia (10,2 m2), łazienka (3,3 m2), spiżarnia (2,5 m2) i kuchnia (11,4 m2). Ta ostatnia otwiera się na trzecie skrzydło domu – z salonem (36,4 m2).
Właśnie otwarcia na obu kondygnacjach przesądzają o przestronności domowej przestrzeni zarówno te wewnątrz planu, jak i na jego granicach – przeszkleniami na parterze w salonie oraz w ścianach szczytowych w sypialniach.
Projekt: Piękny widok – wariant I – M231a; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska


4. Na wąską działkę
Kolejny projekt, który zainteresuje właścicieli niewielkich parceli. Można go zrealizować już na takiej, która ma 332,8 m2. Poza tym ten dom można wybudować na działce mającej zaledwie 16 m szerokości. Aby było to możliwe, zrezygnowano z okien na jednej z bocznych elewacji. Dzięki temu ewentualna odległość od granicy została zminimalizowana do 3 m.
W projekcie zastosowano wyraźny podział na strefy: gospodarczą, dzienną i nocną. Pierwsza zajmuje aż blisko połowę planu parteru. Jest tu garaż jednostanowiskowy (18,8 m2) i duża kotłownia (8,7 m2), która z powodzeniem przejmie funkcję wygodnego magazynu/spiżarni. Na tyłach parteru usytuowano strefę dzienną – pokój (28,1 m2) z otwartą kuchnią (9,9 m2), która płynnie łączy się z holem (2,9 m2). Nieco na uboczu za schodami ulokowano niedużą łazienkę (2,5/2,1 m2).
Strefę nocną zlokalizowano na poddaszu. Bardzo ważne dla komfortu przyszłych domowników jest to, że podzielono ją na dwie mniejsze podstrefy na przeciwległych krańcach bryły. W jednej jest master bedroom z sypialnią (12,4 m2), łazienką (4,7/4,5 m2) oraz dwoma wygodnymi garderobami (2,7-2,8/1,9 m2). Jest tu też pokój (11,7/10,4 m2), który może stać się gabinetem, i mała pralnia (2,6/2,2 m2). W drugiej podstrefie są dwie sypialnie (14,5-14,8/13,2-13,3 m2) – idealne dla dzieci i dostępna z korytarza łazienka (6,9/5,7 m2) z dwoma umywalkami.
Na uwagę zasługuje to, że tym razem poddasze jest niemal tak funkcjonalne jak piętro. Powierzchnia użytkowa stanowi ponad 91% powierzchni netto. To możliwe przede wszystkim dzięki wysokiej aż na 164,5 cm ściance kolankowej.
Projekt: Doborowy – wariant III – Murator M239c; autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska


5. Etapowy
To propozycja dla inwestorów, którzy wolą budowę domu realizować etapowo – ze względów ekonomicznych lub planowanych zmian w życiu rodziny. W pierwszy etapie założonym przez autorkę projektu dom ma tylko 44,8 m2 powierzchni użytkowej i poddasze do adaptacji – dodatkowe użytkowe 37,6 m2 na przyszłość. Już w tej wersji jest to wygodne lokum dla dwóch osób. W domu jest pokój dzienny z aneksem kuchennym (24 m2), nietypowo usytuowany na tyłach domu, z przylegającą do niego spiżarnią (3,5 m2). Drugi pokój (9 m2) to ministrefa nocna z łazienką obok (2,5 m2). Przedsionek (4,4 m2) oprócz podstawowej funkcji przewrotnie odgrywa rolę zaplecza – za sprawą miejsca na szafę i dostępu do kotłowni (3,1 m2).
Ten projekt to dobre alternatywne rozwiązanie dla mieszkania. Tym bardziej że można go wybudować na działce mającej zaledwie 258,4 m2 (powierzchnia zabudowy to tylko 64,8 m2). Jest lepsze od mieszkania, bo perspektywiczne. W etapie I uwzględniono już okna doświetlające poddasze przeznaczone do adaptacji – trzy dachowe i trzy pionowe w ścianach szczytowych.
II etap projektu, którego dokumentację inwestorzy otrzymują wraz z dokumentacją etapu I, jest poszerzony o propozycję zagospodarowania poddasza. Są tu trzy sypialnie (9,9-11,9/7,5-9,4 m2) i łazienka (9,7/6,4 m2). Na takie ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni poddasza pozwoliły dwie ściany szczytowe i wysoka na 110,5 cm ścianka kolankowa.
II etap wprowadza też pewne zmiany w rzucie parteru – pojawia się klatka schodowa, a przykuchenna spiżarnia zostaje zmniejszona do 1,5/0,8 m2.
Uwaga! Trafna decyzja – Murator M245 to cała rodzina projektów. Te oznaczone symbolami M245 i M245a od opisanego różni lokalizacja kuchni – od frontu domu i brak spiżarni. Są też wersje z garażem jednostanowiskowym dobudowanym do głównej bryły – oznaczone dodatkowo symbolem G1.
Projekt: Trafna decyzja – wariant II (etap I i II) – Murator M245b; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska

6. Z potencjałem
Nietypowy w kategorii domów dwukondygnacyjnych, a jednak trudno go za taki nie uznać ze względu na potencjał, jaki tkwi w jego poddaszu przewidzianym do adaptacji. Mimo że jest pozbawione ścianki kolankowej i niewysokie (2,2 m do jętek), to aż 52,5 m2 powierzchni użytkowej do indywidualnej adaptacji. Poddaszowa przestrzeń z połaciami schodzącymi do podłogi jest klimatyczna – idealna na miejsce towarzyskich spotkań, pokój muzyczny lub kino domowe.
Na parterze jest aż pięć pokoi. Główny to przestronny dzienny 43,8 m2 połączony z kuchnią (8,8 m2), przy której jest mała spiżarnia (2,9 m2) pomagająca utrzymać porządek w otwartej na pokój kuchennej części wspólnej domowej strefy.
Tuż przy wejściu do domu znajduje się niewielki gabinet (8,8 m2), obok łazienka (7,7 m2). Vis-à-vis usytuowano dwie sypialnie (13,6 i 14,0 m2). Na samym końcu bryły, z dala od strefy dziennej, znajduje się master bedroom z sypialnią (12,8 m2), garderobą (2,8 m2) i łazienką (8,7 m2).
Atutem projektu jest długi taras (25,8 m2) w ramie osłaniającej od sąsiednich działek, na który można wyjść ze wszystkich trzech sypialni i pokoju dziennego.
Projekt: Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC317a; autor: architekt Piotr Lewandowski


