
architektura

Prezentujemy najpiękniejsze domy 2020 roku
Różnią je styl i skala, łączy wyobraźnia autorów projektów. Dzięki temu, że nabrała realnego wymiaru, możemy namacalnie przekonać się, czym jest inteligencja architektoniczna. Z przyjemnością przedstawiamy interesujące, inspirujące realizacje.
Prezentujemy zabytkową leśniczówkę na Podlasiu
To opowieść o ludziach, którzy swojemu nowemu miejscu na ziemi chcieli dać też coś od siebie. Pieczołowicie wyremontowali i dostosowali do współczesnych potrzeb starą leśniczówkę, a wokół postanowili stworzyć przestrzeń na aktywność kulturalną. Miejsce spotkań starego z nowym i miejscowych z przyjezdnymi. Czy się udało? Ich dom w 2019 r. dostał wyróżnienie w konkursie na najlepiej zachowany zabytek budownictwa wiejskiego. Ze swoją twórczością gościła u nich między innymi Olga Tokarczuk.
Czas staje w podcieniach - chata, czy współczesna willa?
Czy to współczesna willa, czy raczej chata? Tym razem architektura łączy przeciwieństwa – ten dom jest jednym i drugim. Nowoczesność zachowała unikalny, przeniesiony w czasie, klimat tradycyjnego domostwa. (Projekt BXB STUDIO BOGUSŁAW BARNAŚ Projekt wnętrz GRYCAJ DESIGN)
Domy, które możesz wybudować za 200 tys. zł
Możesz, ale koszty wymieniane przy projektach gotowych tego nie gwarantują. Są orientacyjne, a to z reguły oznacza, że taki niski koszt stanu surowego zamkniętego wymaga dużej zaradności, ostrożności i dyscypliny.
Modernizm za stodołą - nowoczesny dom na trudnej działce
To nie był łatwy projekt. Dlaczego? Były aż trzy powody: dom miał być wzniesiony na bardzo trudnej działce, w okolicy z tradycyjną zabudową, przez inwestorów, którzy chcą mieć dom nowoczesny. Respektowanie ograniczeń i godzenie przeciwieństw przyniosło przykuwający wzrok i dający do myślenia efekt. (Projekt: ARCHITEKCI MAGDALENA I MATEUSZ GÓRNIK / GÓRNIK ARCHITECTS)
Jak dopasować ogrodzenie do architektury domu
Ogrodzenie usytuowane od strony ulicy pełni funkcję wyjątkową. To styk dwóch przestrzeni – publicznej i prywatnej, a co za tym idzie – wizytówka domu. Warto starannie zaprojektować ten fragment otoczenia.
Zmienność architektury - prezentacja domu
Zanim powstał ten dom, projekt gotowy przeszedł metamorfozę – został dostosowany do oczekiwań inwestorów. I choć niektóre zmiany mogą wydawać się dyskusyjne, dom wciąż jest atrakcyjny, funkcjonalny i ekonomiczny. (Projekt: ARCHITEKT PIOTR LEWANDOWSKI Adaptacja projektu: ARCHITEKT EDMUND TRYTEK)
Projekty małych domów - ciekawe przykłady
Wydarzenia ostatnich miesięcy przykładają inną miarę do naszych oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych. Coraz popularniejsze stają się małe domy. Przykłady pokazują, że mogą być interesujące.
Wyprowadzony w pole - prezentacja domu
Tym razem nie próbowano udoskonalać tego, co naturalne. Ogród pozostał dziką łąką, a sam dom z pokorą akceptuje upływ czasu, pokrywając się patyną. Sprytnie oszukano czas, pozostawiając go poza granicami działki – szanując jej dzikość i wznosząc dom, który od samego początku wyglądał, jakby był tu od zawsze. (Projekt: Projekt PL.architekci / Katarzyna Cynka, Bartłomiej Bajon, Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek, Konstrukcja Jacek Kryske)
Dom z ciężarówki
Inwestorom zależało na tym, by ich dom stanął szybko. Dlatego zdecydowali się na technologię szkieletu drewnianego. Katalogowe projekty takich domów im się nie podobały, więc zamówili projekt indywidualny.
Kusząca przezroczystość - prezentacja nowoczesnego domu
Wprawdzie dom z zewnątrz prezentuje się nienagannie, jednak to nie pierwsze wrażenie przesądza o jego atrakcyjności. Tym razem bardziej interesująca jest przestrzeń wewnętrzna. Zresztą nie można się temu dziwić, bo projekt stworzył architekt, który zawsze „buduje” od wnętrza. (Projekt domu: architekt Marcin Rubik; projekt wnętrz: Jankowski i Opyrchał Pracownia Projektowa)
Po dwóch stronach szyby
Oglądane z zewnątrz często decydują o charakterze architektury, wewnątrz - o klimacie. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku okna mogą być najważniejsze w kompozycji. Ideałem są projekty, w których i publiczne, i prywatne życie okien jest piękne. O tym, że to możliwe, przekonują wybrane przykłady. Przekonują i inspirują.
Jak dom weekendowy stał się pełnoetatowym
W tym domu najdziwniejszy jest dach – sprytna interpretacja przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy ponad dwa tygodnie oswajali myśl, że to może być dach ich domu. (Projekt architekci Jakub Cieślik, Kamil Cierpioł, Piotr Drewniak, Marek Laskowski / Grupa Verso)
Materiały z duchem czasu - ceramiczne dachówki i płytki, kamień, metal
W drugim odcinku naszego cyklu przedstawiamy kolejne materiały, które są sprawdzonym sposobem na uniknięcie architektonicznych oczywistości. Ich zastosowanie może zaskakiwać i niemal zawsze staje się rdzeniem kompozycji, który nadaje jej inny, głębszy wymiar.
Rozsądek ze szczyptą nonszalancji - prezentacja nowoczesnego domu
Szczególny kształt tego domu intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o nim jedynie artystyczna wizja? Nie tylko artystyczna, bo to wizja przestrzenna – z drugim, bardzo praktycznym, dnem. (Projekt domu: Inostudio architekci / Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak)
Drugie wejście do domu - przez bezpieczną śluzę
Bezpieczna śluza między światem zewnętrznym a domową przestrzenią – czy jest możliwa? Jaka powinna być? Projekty, które prezentujemy – choć powstały przed czasem pandemii – są podpowiedzią.