
architektura

Domy rozwojowe. Przed wyborem projektu
Dają możliwość dostosowania domowej przestrzeni do zmieniających się potrzeb rodziny, podziału budowy na etapy i rozłożenia jej kosztów w czasie. Dzięki temu cieszą się zasłużoną, dużą popularnością.
Dom pasywny atrakcyjny nie tylko ekonomicznie. Prezentacja
Ten dom zadziwia dynamiką i materiałami wykończeniowymi. Jednak zaskakujące jest tym razem nie tylko pierwsze wrażenie, ale także kolejne – różnorodność i zmienność przestrzeni wewnętrznej. Projekt architekt Piotr Kuczia, projekt budowlany Damian Przybyła
Przed wyborem projektu. Domy parterowe bez garażu
Mają grono zagorzałych zwolenników, ceniących komfort życia na jednej kondygnacji. Rezygnacja z garażu może okazać się kluczowa dla wybudowania na niedużej parceli domu parterowego o rozbudowanym programie użytkowym, ponieważ minimalizuje powierzchnię zabudowy. Oczywiście ważny jest także inny aspekt takiej decyzji – zdecydowane zmniejszenie kosztów budowy.
Inspiracje. Czym wykończyć taras
Wybór materiału na tarasową posadzkę nie jest łatwy, nawet jeśli mamy sprecyzowane oczekiwania dotyczące jego rodzaju. Różnorodność gatunków drewna, betonów, ceramiki czy kamienia może bowiem przyprawić o zawrót głowy.
STODOLOVE – jak stodoła stała się domem. Prezentacja domu
Domy powstają z marzeń ich przyszłych mieszkańców. A kiedy marzenia realizuje architekt? Powstaje StodoLove. Projekt: architekt Anna Maria Sokołowska
Przed wyborem projektu. Domy na wąskie działki
Wąska parcela to wyzwanie projektowe, ale przemyślane rozwiązania pozwalają wybudować ładny, funkcjonalny dom nawet na takiej, która ma zaledwie 14 albo 16 m szerokości. Świadczą o tym wybrane przez nas projekty.
Na początku było drzewo. Prezentacja domu
Ten dom zaskakuje – udowadnia, że łączenie przeciwieństw może prowadzić do harmonii. Oglądana od frontu elegancka jasnoszara bryła z wyobleniami przypomina architekturę dwudziestolecia międzywojennego. Elewacja ogrodowa to jej przeciwieństwo – na wskroś nowoczesna urzeka rozrzeźbieniem, dynamiką i głębią. A architektoniczna całość... nasuwa skojarzenia z pniem wydrążonego drzewa. Projekt domu: 81.WAW.PL/Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż, projekt ogrodu: Kłyk Landscaping
Dach skośny w różnych odsłonach
Popularność jego formy wynika z tradycji i zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie tylko na stałe wpisał się w nasz pejzaż, ale też doczekał różnych odmian i modyfikacji…
Przed wyborem projektu. Domy otwarte na ogród
Łączenie wnętrza domu z naturalnym pejzażem stało się już synonimem nowoczesności projektu. Jednak jego otwarcie na zewnątrz może być różne. Wybraliśmy projekty, w których jest spektakularne…
Dom jak las. Prezentacja domu
Wygląda jak część leśnego pejzażu, nie jak przybysz z innego – technicznego świata. Aby osiągnąć taki efekt, architekci przestrzegali zasad narzuconych przez trudną, leśną parcelę i konsekwentnie komponowali architekturę tak, by była echem naturalnego piękna. Dzięki temu stała się ponadczasowa. Projekt Z3Z Architekci/Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik
Wariacje okienne. Inspiracje
Odpowiedź na pytanie „Co jest ważniejsze – okno czy ściana?” staje się coraz mniej oczywista. Nie tylko dlatego, że w nowoczesnych domach całe ściany bywają szklane. Powód jest też inny – przeszklenia często przesądzają o atrakcyjności architektury. Właśnie dlatego są odmieniane przez różne formy, barwy, materiały...
Przed wyborem projektu. Domy bez pozwolenia
Niekiedy do rozpoczęcia budowy wystarczy jej zgłoszenie. Nie trzeba też prowadzić dziennika ani zatrudniać kierownika budowy. Ograniczenie formalności to duży atut, ale są też inne plusy – ekonomiczne. Domy, których budowę obejmuje uproszczona procedura, z definicji są niedrogie, bo... muszą być małe – mogą mieć powierzchnię zabudowy nie większą niż 70 m2 i maksymalnie dwie kondygnacje.
Widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Prezentacja domu marzeń
Wspaniały widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Dom dla miłośników aktywnego uprawiania sportu i życia w zgodzie z naturą. Jak pogodzić wygodę codziennego życia z realizacją licznych pasji? Architektka Ewelina Jankowska i jej zespół z Ev Architects zrealizowali marzenie właścicieli w duchu minimalizmu i harmonii z otoczeniem. Projekt architektury i wnętrz: EV ARCHITECTS EWELINA JANKOWSKA, zespół projektowy: KATARZYNA PUCEK, KAROL KREMSKI, WOJCIECH SWAROWSKI
Top 10+1. Najciekawsze projekty zrealizowane w 2024 roku
Nasza lista pokazuje bardzo różnorodną architekturę. Obok domów nawiązujących do tradycji są na wskroś nowoczesne, a nawet awangardowe. Ta rozmaitość to efekt różnych gustów, architektonicznej otwartości na odmienne kanony piękna i… zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Między wnętrzami. Jak dobrać drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne powinny być dopełnieniem stylu panującego we wnętrzu, pasować kolorystycznie do podłóg i listew przypodłogowych. Najlepiej, gdy są jak dobrze dobrany makijaż, dodający urody, ale niezwracający na siebie uwagi.
Dom z duszą. Rodzinne gospodarstwo agroturystyczne w Górach Sowich
A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w... Góry Sowie? Poniemiecką posiadłość – obraz nędzy i rozpaczy, nowi właściciele zmienili w cudowne miejsce, nie gubiąc ducha jego przeszłości.