
architektura

Dom jak las. Prezentacja domu
Wygląda jak część leśnego pejzażu, nie jak przybysz z innego – technicznego świata. Aby osiągnąć taki efekt, architekci przestrzegali zasad narzuconych przez trudną, leśną parcelę i konsekwentnie komponowali architekturę tak, by była echem naturalnego piękna. Dzięki temu stała się ponadczasowa. Projekt Z3Z Architekci/Mateusz Zajkowski, Paulina Łysik
Dach skośny w różnych odsłonach
Popularność jego formy wynika z tradycji i zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nie tylko na stałe wpisał się w nasz pejzaż, ale też doczekał różnych odmian i modyfikacji…
Przed wyborem projektu. Domy otwarte na ogród
Łączenie wnętrza domu z naturalnym pejzażem stało się już synonimem nowoczesności projektu. Jednak jego otwarcie na zewnątrz może być różne. Wybraliśmy projekty, w których jest spektakularne…
Wariacje okienne. Inspiracje
Odpowiedź na pytanie „Co jest ważniejsze – okno czy ściana?” staje się coraz mniej oczywista. Nie tylko dlatego, że w nowoczesnych domach całe ściany bywają szklane. Powód jest też inny – przeszklenia często przesądzają o atrakcyjności architektury. Właśnie dlatego są odmieniane przez różne formy, barwy, materiały...
Przed wyborem projektu. Domy bez pozwolenia
Niekiedy do rozpoczęcia budowy wystarczy jej zgłoszenie. Nie trzeba też prowadzić dziennika ani zatrudniać kierownika budowy. Ograniczenie formalności to duży atut, ale są też inne plusy – ekonomiczne. Domy, których budowę obejmuje uproszczona procedura, z definicji są niedrogie, bo... muszą być małe – mogą mieć powierzchnię zabudowy nie większą niż 70 m2 i maksymalnie dwie kondygnacje.
Widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Prezentacja domu marzeń
Wspaniały widok na jezioro, siłownia, basen, ogród warzywny, spiżarnia, miejsce do medytacji… Dom dla miłośników aktywnego uprawiania sportu i życia w zgodzie z naturą. Jak pogodzić wygodę codziennego życia z realizacją licznych pasji? Architektka Ewelina Jankowska i jej zespół z Ev Architects zrealizowali marzenie właścicieli w duchu minimalizmu i harmonii z otoczeniem. Projekt architektury i wnętrz: EV ARCHITECTS EWELINA JANKOWSKA, zespół projektowy: KATARZYNA PUCEK, KAROL KREMSKI, WOJCIECH SWAROWSKI
Między wnętrzami. Jak dobrać drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne powinny być dopełnieniem stylu panującego we wnętrzu, pasować kolorystycznie do podłóg i listew przypodłogowych. Najlepiej, gdy są jak dobrze dobrany makijaż, dodający urody, ale niezwracający na siebie uwagi.
Dom z duszą. Rodzinne gospodarstwo agroturystyczne w Górach Sowich
A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w... Góry Sowie? Poniemiecką posiadłość – obraz nędzy i rozpaczy, nowi właściciele zmienili w cudowne miejsce, nie gubiąc ducha jego przeszłości.
Przed wyborem projektu. Domy z poddaszem
Mają wielu zwolenników nie tylko dlatego, że są ekonomiczne pod względem kosztów realizacji, ale także za sprawą specyfiki poddaszowej przestrzeni, która dzięki skośnym połaciom jest przytulna i klimatyczna. Jednak wybierając konkretny projekt, warto dokładnie przeanalizować, co poddasze oferuje przyszłym domownikom, bo o jego przestronności i możliwościach aranżacyjnych decyduje nie jeden, a wiele czynników.
Top 10+1. Najciekawsze projekty zrealizowane w 2024 roku
Nasza lista pokazuje bardzo różnorodną architekturę. Obok domów nawiązujących do tradycji są na wskroś nowoczesne, a nawet awangardowe. Ta rozmaitość to efekt różnych gustów, architektonicznej otwartości na odmienne kanony piękna i… zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Przed wyborem projektu. Domy z przestronną strefą dzienną
Na stałe już wpisała się we współczesne domy – te duże i te małe. To ona z reguły przesądza o tym, jak odbierana jest domowa przestrzeń, i potrafi sprawić, że nawet niewielki dom staje się reprezentacyjny. Przedstawione przez nas projekty pokazują, jak różne mogą być sposoby na rozciąganie wspólnej przestrzeni.
Wnętrza z pomocą specjalisty. Po co nam architekt wnętrz
Doprowadzenie budowy domu do tak zwanego stanu deweloperskiego to dopiero półmetek naszej inwestycji. Pozostaje etap dla wielu osób najtrudniejszy: wykończenie i aranżacja wnętrz. Wielość trendów wnętrzarskich i ogrom materiałów wykończeniowych na rynku nie ułatwiają wyborów. Dlatego coraz częściej sięgamy po pomoc architekta wnętrz.
Nowoczesność, która jest częścią natury. Prezentacja domu
Ten dom jest modelowym przykładem precyzyjnego wpisania współczesnego, odważnego projektu w naturalny pejzaż. Tym razem jednak nie jest to wpisywanie powszechnie praktykowane. Autor projektu z architektury uczynił geometryczną parafrazę miejsca, do którego została przypisana. Projekt domu i wnętrz Robert Skitek/RS+, współpraca: Martyna Lenart-Zygmunt (projekt domu), Joanna Kujda (projekt wnętrz)
Przed wyborem projektu. Domy z dużą kuchnią
Ich projekty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Przestronne kuchnie wpisywane są nie tylko w domy o dużych powierzchniach, ale także te małe. Przyczyniła się do tego zmiana statusu kuchni. Dawniej odgrywała ona ważną rolę praktyczną, a dziś godzi swoje podstawowe funkcje z rolą przestrzeni reprezentacyjnej. Wybrane przez nas projekty pokazują, w jak różny sposób współczesna kuchenna reprezentacyjność może iść w parze z codzienną użytecznością.
Prezentacja domu. Dom urzekający formą
Choć dom z definicji powinien być nieruchomy, ten sprawia wrażenie wprawionego w ruch. A architektura naturalnie połączona z pejzażem zdaje się imitować życie. Autorom projektu, mimo oszczędnych środków architektonicznych, udało się stworzyć jeden z najbardziej niezwykłych domów ostatniej dekady. (Projekt architekci Marcin Kościuch, Tomasz Osięgłowski/Ultra Architects)
Zamieszkać w starym młynie
Kiedy Małgorzata i Jacek zdecydowali się na kupno starego, nieużytkowanego młyna w Wojciechowie, nawet nie przypuszczali, jaką przygodę rozpoczynają.