Inne tempo i styl życia niż kiedyś sprawiają, że wprowadzając się do domu zaprojektowanego w latach 50. lub 60., najchętniej zupełnie zmienilibyśmy rozkład pomieszczeń.
Zanim zaczniemy planowanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować rozwiązania konstrukcyjno-budowlane domu. Określić, które ściany są nośne, a które działowe. Sprawdzić, jak są rozpięte stropy i jakie są warstwy podłogowe. Potem zdecydujmy, jakie funkcje chcemy zmieścić w nowym wnętrzu, i sprawdźmy, czy będzie to możliwe.
Plan po nowemu
Obecnie do rozplanowania wnętrz podchodzi się mniej rygorystycznie niż kiedyś, gdy funkcje gospodarczo-kuchenne oddzielano od pokoju dziennego, w którym przyjmowano gości. Teraz liczy się wygoda. Gotowanie stało się czynnością rodzinną. Nikt nie chce zamykać się w małej kuchni bez widoku na pozostałych domowników. Inaczej też funkcjonują łazienki. W nowo projektowanych domach często każdy z domowników ma własną przy sypialni. Nie do zaakceptowania jest, jak to się zdarzało dawniej, pomieszczenie WC bez umywalki.
W artykule znajdziesz:
- najważniejsze zasady dotyczące rozplanowania współczesnych wnętrz mieszkalnych
- pomysły, jak zastosować te zasady w kilkudziesięcioletnich domach-kostkach
- wskazówki, jakie problemy techniczne mogą się przy tym pojawić
- informacje, z czym się wiąże realizacja odważnych pomysłów przebudowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych