Naprawa zniszczonej płyty betonowej

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Co zrobić ze zniszczoną betonową płytą niewykończonego tarasu na gruncie, podestu schodów lub balkonu? Nawet po latach można ją naprawić i przygotować do wykończenia.

Płyta betonowa niezabezpieczona warstwą wykończeniową jest szczególnie narażona na ekstremalne warunki pogodowe. Smaga ją wiatr, moczy deszcz, mrozi mróz, piecze słońce. W zimie temperatura spada nocą do -25oC, a upalnym latem beton szybko się nagrzewa. W Polsce prawie 100 razy rocznie następuje tak zwane przejście przez 0oC (w krótkim czasie temperatura spada poniżej zera, a potem wzrasta i jest na plusie), co szczególnie destrukcyjnie wpływa na materiały budowlane, bo one zamarzają i rozmarzają. Skutkiem tego są pęknięcia i ubytki w postaci odspajających się powierzchniowych fragmentów betonu.

Wielu producentów materiałów budowlanych oferuje systemy do naprawy betonu obejmujące produkty, które można tu wykorzystać. Podstawowym ich składnikiem są masy cementowe lub betony naprawcze wzmacniane polimerami. Na rynku występują one pod nazwą zapraw typu PCC (polymer cement concrete). Niektóre z nich mają jeszcze dodatek włókien polimerowych, co poprawia ich trwałość i wytrzymałość.

Obok nich znajdziemy zaprawy służące do zapewnienia odpowiedniej przyczepności poszczególnych warstw oraz drobnoziarniste szpachlówki do wypełniania niewielkich ubytków albo wyrównywania naprawianej powierzchni.

W płytach betonowych może być zbrojenie, więc w systemach są jeszcze preparaty antykorozyjne. Niektórzy producenci mają też zaprawy montażowe, które można wykorzystać wtedy, gdy na przykład trzeba uzupełnić fragment zbrojenia.

Płytę można remontować, gdy jej zniszczenie nie jest zbyt daleko posunięte – jest popękana powierzchniowo, zarysowana lub ma ubytki betonu i niewielkie odspojenia.

Naprawa zniszczonej płyty betonowej

Stara płyta z betonu wymaga starannego remontu, zanim zostanie pokryta materiałem wykończeniowym

fot. Mariusz Bykowski

W artykule znajdziesz:

  • informacje, jakie produkty dostępne na rynku możemy wykorzystać do naprawy odsłoniętej płyty betonowej
  • wyjaśnienie, jak remontować płytę betonową krok po kroku - od oczyszczenia podłoża, przez naprawę drobnych pęknięć i większych ubytków, odnowienie dylatacji, zrobienie spadku, po wykończenie płyty
  • poradę, jak sobie poradzić ze skorodowanymi prętami zbrojeniowymi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR