Farba elewacyjna
Żeby elewacje wykończone tynkiem były atrakcyjną wizytówką domu, muszą wyglądać świeżo i czysto. W osiągnięciu tego efektu - zwłaszcza gdy dom nie jest już pierwszej młodości - pomaga pomalowanie ich odpowiednią farbą. Ale wybór konkretnego produktu z oferty rynkowej wcale nie jest prosty. Sprawdziliśmy, co rekomendują producenci.
Standardowym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym jest wykończenie elewacji tynkiem. Najczęściej jest to tynk cienkowarstwowy (mineralny, akrylowy, silikonowy bądź silikatowy), stanowiący wierzchnią warstwę systemu ociepleń ETICS. Dawniej, ze względu na cenę, wybierano często tynk mineralny (naturalnie szary) i malowano go na wybrany kolor. Później konkurencyjnym rozwiązaniem stały się tynki barwione w masie, które nie wymagały już malowania.
Niezależnie od tego, jaki wariant wykończenia wybrano, po latach elewacja może nie wyglądać już atrakcyjnie za sprawą osadzających się na niej zanieczyszczeń czy spłowienia koloru. Wymaga odnowienia.
Ale nawet jeśli jej stan techniczny jest wciąż zadawalający, powodem do przemalowania bywa zmiana kolorystycznych trendów. Wiosna to doskonała pora roku, by to zrobić. Najlepsze warunki do malowania są bowiem wtedy, gdy temperatura nie przekracza 20oC. Wysoka temperatura w upalne i bardzo słoneczne dni może nadmiernie przyspieszyć wysychanie farby, przez ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o różnych rodzajach farb elewacyjnych
- 20 rekomendowanych wyrobów, ze szczegółowym opisem ich parametrów
- omówienie kryteriów wyboru, między innymi: zużycia, wydajności, czasu schnięcia, kolorystyki i trwałości
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych