Jak naprawić narożnik
Służą do tego gotowe profile, które umożliwiają wyprowadzenie równej linii na wypukłych narożnikach ścian tynkowanych. Stosuje się je we wnętrzach do wykańczania otworów okiennych i drzwiowych oraz styków ścian.
Kiedyś proste narożniki wykonywano od łaty. W starych domach spotyka się także narożniki wyoblone lub ze ścięciem zrobionym za pomocą szablonów. W pomieszczeniach mających charakter magazynowo-przemysłowy już w XIX w. standardowo stosowało się wzmocnienia ze stalowych narożników osadzanych w murze. Do pomieszczeń mieszkalnych metalowe wzmocnienia narożników wprowadzono stosunkowo niedawno wraz z techniką wykonywania tynków maszynowych. Podczas użytkowania te fragmenty ścian są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Na większości z nich widać wielokrotne większe naprawy lub drobne poprawki przy użyciu różnych materiałów. Podpowiadamy, jak wymienić narożniki i prawidłowo je osadzić, gdy remontujemy dom.
W artykule znajdziesz:
- informacje o rodzajach profili służących do wzmacniania narożników (z jakich materiałów są wykonane, do jakich tynków są przeznaczone)
- wskazówki, jak naprawiać uszkodzone narożniki
- instrukcję zdjęciową, jak wstawiać wzmocnienia do narożników wokół drzwi
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych