Gotowi na niższe rachunki
Jak się przygotować do termomodernizacji
Ocieplenie budynku połączone z wymianą okien i modernizacją instalacji grzewczej zapewni nam komfort oraz oszczędności. Będzie też znaczącym wkładem w walkę z zanieczyszczeniem środowiska i sprawi, że wzrośnie wartość naszej nieruchomości. Trzeba jednak podejść do tego przedsięwzięcia z głową.
Jeśli dobrze zaplanujemy i przeprowadzimy termomodernizację, uda się w przyszłości zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o połowę. Od czego zacząć? Najważniejsze to ustalić, które elementy domu „przepuszczają” ciepło. Zazwyczaj dotyczy to ścian zewnętrznych, fundamentów lub dachu. Często odpowiedzialne za to są stare okna i drzwi, a szczególnie wielkie okna balkonowe. Wielokrotnie ucieczka ciepła następuje przez nieocieplone nadproża lub wieńce.
Aby zorientować się, jaki zakres prac nas czeka, najlepiej przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Ekspertyza ta jasno wskaże, co wymaga docieplenia, co uszczelnienia, a co wymiany oraz jaki będzie efekt ekonomiczny tych zmian. Elementem ekspertyzy powinno być badanie termowizyjne.
Po audycie czas zająć się formalnościami. Niektóre prace będą bowiem wymagały jedynie zgłoszenia w starostwie, a większe remonty, na przykład wiążące się ze zmianą kształtu dachu – odrębnego projektu i pozwolenia na budowę. Termomodernizacja jest wspierana przez rząd, więc ...
W artykule znajdziesz:
- Omówienie kolejnych etapów termomodernizacji
- Podpowiedzi, jakich materiałów użyć do ocieplania
- Porady, jak wymienić okna, żeby jeszcze bardziej ograniczyć straty ciepła
- Informację, czemu służą adut energetyczny i badanie termowizyjne
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych