Zwiększenie powierzchni domu
Jak ją udokumentować po rozbudowie lub adaptacji
Lista niezbędnych czynności zależy od tego, czy dom stoi na działce objętej prawem własności, czy też w użytkowaniu wieczystym. Istotne jest także, czy w wyniku robót powstał oddzielny lokal i jakie plany ma wobec niego właściciel domu.
Wiele osób decyduje się na powiększenie domu przez jego rozbudowę bądź nadbudowę albo adaptację pomieszczeń, które do tej pory nie miały charakteru użytkowego (na przykład poddasza). Po zakończeniu takich prac powinny zadbać o zmianę danych w ewidencji gruntów i budynków. Dlaczego warto tego dopilnować?
Nieujawnienie zwiększonej powierzchni domu w ewidencji utrudni udokumentowanie faktycznej jego wielkości i wartości przy wycenie, na przykład na potrzeby zabezpieczenia kredytu. Rzeczoznawca szacujący nieruchomość nie będzie bowiem mierzył rzeczywistej powierzchni domu, lecz przyjmie do wyceny dane z dokumentów, a więc jego pierwotną wielkość, co zaniży wycenę. Także w razie sprzedaży trudno będzie udokumentować u notariusza stan i wielkość budynku.
Jeśli zatem nie zadbamy od razu o porządek w dokumentach dotyczących budynku, możemy mieć w przyszłości problem – na przykład z uzyskaniem potrzebnej kwoty kredytu i dotacji na termomodernizację.
W artykule znajdziesz:
- instrukcję "krok po kroku", jak doprowadzić do uaktualnienia zapisów ewidencji gruntów i budynków
- listę czynności niezbędnych do wyodrębnienia w domu oddzielnego mieszkania albo innego lokalu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych