Wypowiedzenie najmu lokalu

Jaka umowa lepsza: z terminem czy bez terminu

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Właściciel nieruchomości mieszkaniowej, który chce ją wynająć, musi wybrać między umową najmu na czas oznaczony albo nieoznaczony. Która z nich w sytuacji kryzysowej pozwoli szybciej pozbyć się niechcianego lokatora? Jaki okres wypowiedzenia przysługuje lokatorowi, a jaki wynajmującemu?

wypowiedzenie najmu lokalu.jpeg
fot. Tomasz Wawer

Jeśli najemca okaże się nieuczciwy, to im dłużej trwa okres wypowiedzenia najmu i związana z tym określona przepisami prawa procedura postępowania, tym większe straty po stronie właściciela mieszkania. Krótki okres wypowiedzenia to także po prostu wygoda. Pozwala w sposób znacznie bardziej elastyczny decydować o własnej nieruchomości.

Wielu wynajmujących nie wie jednak, że nie może dowolnie ustalać czasu wypowiedzenia umowy. Obowiązują tu reguły ustawowe. Co prawda można wspólnie z lokatorem ustalić inny termin wypowiedzenia, ale nie może być on krótszy niż ten ujęty w przepisach.

W artykule znajdziesz:

  • jakie są skutki zawarcia umowy najmu na czas oznaczony albo nieoznaczony
  • w jakich sytuacjach i w jakim terminie można wypowiedzieć najem
  • jak sformułować umowę najmu, żeby mieć możliwość jej wypowiedzenia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 11/2019 Tekst Marcin Moneta
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU