VAT w najmie nieruchomości

Jak rozliczać podatki od najmu. Część 3

Stella Brzeszczyńska
Stella Brzeszczyńska

W podatku od towarów i usług - inaczej niż w podatkach dochodowych - najem jest zawsze uznawany za działalność gospodarczą, a ściślej za usługę świadczoną na rzecz najemcy. Rozliczenia z tytułu mediów także podlegają temu podatkowi. Jednak większość tych usług jest zwolniona od VAT.

Dlaczego najem podlega VAT? Wynika to wprost z definicji działalności gospodarczej przyjętej w art. 15 ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług. Zalicza się do niej między innymi wykorzystywanie rzeczy (w tym nieruchomości) w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W związku z tym każdy, kto wynajmuje lub wydzierżawia nieruchomości, staje się podatnikiem VAT. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy jest to tak zwany najem prywatny (na przykład opodatkowany ryczałtem), czy zarejestrowana działalność gospodarcza opodatkowana dochodowym podatkiem liniowym.

Rozliczanie z najemcą tak zwanych opłat dodatkowych, czyli opłat ponoszonych w związku z zużyciem przez niego mediów i usług zarządzania budynkiem przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, także podlega VAT. Tego typu działanie popularnie nazywane jest refakturowaniem, tj. odsprzedażą usług nabytych przez wynajmującego, ale wykorzystywanych przez najemcę. Owo refakturowanie (odsprzedaż usług) może być elementem umowy najmu ...

vat-w-najmie-nieruchomosci.jpeg
fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, kto i kiedy może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego i przedmiotowego z VAT
  • omówienie kwestii VAT przy rozliczaniu z najemcą opłat za media.

Dowiesz się też, czy wynajmujący musi mieć kase fiskalna i wystawiać faktury dla najemcy

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Stella Brzeszczyńska, doradca podatkowy
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU