Zasiedzenie nieruchomości
Jak je stwierdzić, jakie są koszty
Brak starannego zainteresowania swoim majątkiem może skutkować utratą własności nieruchomości. W przypadku nabycia własności przez zasiedzenie czas działa na korzyść tego, który faktycznie z niej korzysta.
Nieruchomość można nabyć nie tylko przez umowę kupna sprzedaży czy darowiznę. Przez zasiedzenie może ją nabyć osoba, która nie jest jej właścicielem, lecz jest w posiadaniu danej nieruchomości. Przy czym niezbędne przesłanki zasiedzenia to upływ czasu i samoistne posiadanie.
Nabycie w taki sposób prawa własności nieruchomości ma charakter pierwotny, co oznacza, że zasiedzenie powoduje utratę prawa własności poprzedniego właściciela. Można powiedzieć, że prawo właściciela gaśnie z dniem stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości. Nie wygasają jednak obciążające nieruchomość ograniczone prawa rzeczowe (zarówno ujawnione, jak i nieujawnione w księdze wieczystej). Odnosi się to w głównej mierze do służebności i hipotek. Dzieje się tak, ponieważ wykonywanie posiadania przez osobę nieuprawnioną skierowane jest przeciwko właścicielowi, a nie przeciwko osobom, którym te prawa przysługują.
Postępowanie w zakresie zasiedzenia nieruchomości przeprowadza zawsze właściwy sąd. Nie może zrobić tego notariusz ani organ administracji publicznej ...
W artykule znajdziesz:
Z artykułu dowiesz się:
- jakie nieruchomości mogą być zasiedziane i po ilu latach
- jakich nieruchomości nie można zasiedzieć bez względu na upływ czasu
- w jaki sposób można uzyskać prawo do zasiedzenia nieruchomości
- jak termin zasiedzenie ustalany jest przez sądy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych