Ochrona budynków przed pożarem
Obowiązki właścicieli
Wymagania stawiane właścicielom domów jednorodzinnych nie są wygórowane – obejmują w zasadzie tylko kontrole okresowe instalacji i czyszczenie przewodów. Znacznie więcej obowiązków mają właściciele budynków wielorodzinnych, lokali usługowych, produkcyjnych i magazynowych.
Właściciele starych budynków powinni wiedzieć, że wybudowanie i oddanie budynku do użytkowania pod rządami nieobowiązujących już przepisów prawa nie zwalnia z obowiązku zapewnienia w nim odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej zgodnej z aktualnymi przepisami. Trwa on przez cały okres istnienia obiektu. Może być więc konieczne dostosowanie istniejącego od lat budynku do nowych rozwiązań technicznych, czyli wyposażenie go w dodatkowe elementy lub wykonanie pewnych robót budowlanych.
Ochrona przeciwpożarowa – jako mieszcząca się w granicach chronionego bezpieczeństwa publicznego – ma bowiem pierwszeństwo przed konstytucyjną zasadą niedziałania prawa wstecz. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądowe (dwa z nich przytaczamy w ramce na końcu artykułu).
W artykule znajdziesz:
- listę obowiązków właścicieli budynków w zakresie ochrony przeciwpożarowej
- dwa ciekawe wyroki sądowe dotyczące tych obowiazków
- omówienie wymaganych przez przepisy kontroli okresowych budynków
- wskazanie osób, które mogą przeprowadzać takie kontrole
- wyjaśnienie, czy w domu jednorodzinnym trzeba mieć gaśnicę i czujki dymu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych