Nowe pozwolenie wodnoprawne

Jakie inwestycje go wymagają; jak i gdzie je uzyskać.

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego rzadko dotyczy osób prywatnych. Korzystają one głównie z uproszczonej procedury zgłoszenia wodnoprawnego, którą omówiliśmy w „Muratorze” 5/19. Pozwolenie może być jednak konieczne, gdy planujemy na przykład instalację wodnej pompy ciepła albo budowę domu na terenie zagrożonym powodzią.

W przepisach Prawa wodnego – obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. - zmieniono rodzaje inwestycji wymagających pozwolenia wodnoprawnego, a także procedurę uzyskiwania tej decyzji.

Co ważne, pozwolenie wodnoprawne trzeba uzyskać przed wydaniem pozwolenia na budowę (art. 388 ust. 2 pkt 1 Ustawy - Prawo wodne)oraz przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych albo zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Uzyskane pozwolenie wodnoprawne dołącza się do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia budowy.

pozwolenie-wodnoprawne.jpeg
fot. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • dla jakich robót jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego
  • instrukcję, jak przygotować wniosek o pozwolenie wodnoprawne
  • gdzie załatwić te formalnosci i ile trzeba za nie zapłacić
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 9/2019 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Ogrzewanie podłogowe
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W...
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Podstawowe zasady zestawiania kolorów
Nie jest tajemnicą, że udane zestawienie kolorów to klucz do pięknych wnętrz. Prezentujemy podstawowe zasady rządzące kolorami. Może dzięki lekturze...
FARBY DO WNĘTRZ