Kupno działki rolnej

Kto może kupić nieruchomość rolną? Czy musi uprawiać ziemię?

Witold Zakrzewski
Witold Zakrzewski

Od pół roku nie trzeba już być rolnikiem, żeby kupić działkę rolną do 1 ha. Od jej lokalizacji zależy natomiast, czy i kiedy będzie można ją bez przeszkód sprzedać.

Nowe zasady obrotu ziemią rolną.jpeg
Rys. Tomasz Wawer

Obrót nieruchomościami rolnymi jest uregulowany w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Przed zmianą przepisów dokonaną w 2016 r. nabywcą nieruchomości rolnych mogła być każda osoba fizyczna i prawna, z tym że w większości przypadków Agencji Nieruchomości Rolnych (obecnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w skrócie KOWR) służyło prawo pierwokupu. Od czasu tej zmiany nabywcą nieruchomości rolnej może być, co do zasady, wyłącznie rolnik indywidualny. Już wówczas przewidziano jednak kilka wyjątków od tej reguły, a w czerwcu 2019 r. - kiedyweszła w życie kolejna nowelizacja Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej UKUR) - dodano nowe rozwiązania łagodzące ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi.

W artykule znajdziesz:

  • Zakup działki do 0,3 ha
  • Kupno siedliska do 0,5 ha
  • Budowa domu na działce rolnej
  • Działki większe - głównie dla rolników
  • Ważne definicje
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2019 Tekst Witold Zakrzewski
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR