Gdy urząd zwleka z wydaniem decyzji

Iwona Sysik-Oliwa
Iwona Sysik-Oliwa

Od 15 sierpnia 2015 r. mamy więcej możliwości obrony swoich praw, jeśli urząd nie załatwia naszej sprawy w terminie. Można nawet uzyskać rekompensatę finansową. Podpowiadamy, jakie działania podjąć, żeby do tego doprowadzić.

Zgodnie z przepisami postępowanie administracyjne powinno się zakończyć w określonym czasie. Jakim? To zależy od rodzaju sprawy i stopnia jej skomplikowania. W większości przypadków obowiązują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące załatwiania spraw, a czasem przepisy odrębnych ustaw.

Ile czasu ma urząd

Terminy ogólne. Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej są obowiązane załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Dotyczy to spraw, które nie wymagają przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania (wnioskiem) lub faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się to postępowanie, bądź możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

Gdy urząd zwleka z wydaniem decyzji
rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • terminy załatwiania różnych urzędowych spraw, na przykład wydania interpretacji podatkowej lub pozwolenia na budowę
  • podpowiedź, jak i gdzie złożyć zażalenie na urząd, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Dowiesz się też, dlaczego warto złożyć skargę do sądu, gdy zażalenie nie przyniosło skutku, i jak ubiegać się w takiej sytuacji o finansowe zadośćuczynienie.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Iwona Sysik
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA