Gdy urząd zwleka z wydaniem decyzji
Od 15 sierpnia 2015 r. mamy więcej możliwości obrony swoich praw, jeśli urząd nie załatwia naszej sprawy w terminie. Można nawet uzyskać rekompensatę finansową. Podpowiadamy, jakie działania podjąć, żeby do tego doprowadzić.
Zgodnie z przepisami postępowanie administracyjne powinno się zakończyć w określonym czasie. Jakim? To zależy od rodzaju sprawy i stopnia jej skomplikowania. W większości przypadków obowiązują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące załatwiania spraw, a czasem przepisy odrębnych ustaw.
Ile czasu ma urząd
Terminy ogólne. Zgodnie z art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego organy administracji publicznej są obowiązane załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Dotyczy to spraw, które nie wymagają przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego i mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania (wnioskiem) lub faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się to postępowanie, bądź możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
W artykule znajdziesz:
- terminy załatwiania różnych urzędowych spraw, na przykład wydania interpretacji podatkowej lub pozwolenia na budowę
- podpowiedź, jak i gdzie złożyć zażalenie na urząd, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.
Dowiesz się też, dlaczego warto złożyć skargę do sądu, gdy zażalenie nie przyniosło skutku, i jak ubiegać się w takiej sytuacji o finansowe zadośćuczynienie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych