Woda deszczowa

Jak się jej pozbyć albo korzystnie ją zagospodarować?

Marta  Stankiewicz
Marta Stankiewicz

W myśl przepisów woda deszczowa jest ściekiem. Za odprowadzanie jej do systemu kanalizacji trzeba płacić, a gdy okolica go nie ma, znaleźć sposób na to, by się jej umiejętnie pozbyć lub ją sensownie spożytkować.

Mamy więc co najmniej dwa powody, aby rozważyć pomysł jej zbierania, a następnie wykorzystywania do celów gospodarczych. Technicznygdy nie da się usuwać deszczówki do kanalizacji, i finansowykiedy trzeba za to płacić. Dodatkowy zysk, jaki może z tego wyniknąć, to ograniczenie zużycia wody pobieranej z wodociągu lub pompowanej z własnej studni, a w konsekwencji mniejsze opłaty eksploatacyjne (za wodę albo prąd do zasilania pompy) inieprzeliczalna na pieniądzekorzyść dla środowiska.

Zgodnie z prawem

  • Gdzie usuwać. Można ją odprowadzać do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, a w razie ich braku zagospodarować na własnym terenie w taki sposób, aby nie zalewać ani nie podtapiać sąsiadów. Zmienianie naturalnego kierunku spływu wody deszczowej i kierowanie jej na sąsiednie posesje jest zabronione.
  • Możliwe kary. Gdyby woda z naszej działki spływała do sąsiadów, ci mieliby prawo powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, a ten zobowiązałby nas do przywrócenia pierwotnego stanu. Pokrzywdzony mógłby także w trybie postępowania cywilnego dochodzić odszkodowania za zniszczenia spowodowane na jego posesji przez wodę.
  • Dofinansowanie. W niektórych miejscowościach władze zachęcają do zbierania deszczówki, proponując dopłaty do zakupu i montażu przeznaczonych do tego instalacji. Informacji na ten temat warto poszukać w wydziale kształtowania środowiska lokalnego magistratu bądź regionalnym oddziale Funduszu Ochrony Środowiska.
Woda deszczowa

Nie oczekujmy, że woda deszczowa spadająca na dom i posesję tak po prostu wsiąknie w grunt. W większości przypadków przy intensywnych albo długotrwałych opadach skończy się to kałużami, błotem i zawilgoceniem fundamentów

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • informacje o warunkach odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji
  • zasady zagospodarowania deszczówki na własnej posesji
  • wskazówki dotyczące zbierania deszczówki i wykorzystywania jej w gospodarstwie domowym.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 8/2016 Tekst Marta Stankiewicz
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA