Uchwały antysmogowe
Już w siedmiu województwach obowiązują lub niebawem zaczną obowiązywać tak zwane uchwały antysmogowe, które mają pomóc w walce o poprawę czystości powietrza. Co oznaczają dla ich mieszkańców?
Przede wszystkim czystsze, wolne od smogu powietrze, ale też – w bardzo wielu przypadkach – spory wydatek na nową instalację grzewczą oraz wyższe rachunki za ogrzewanie.
Uchwały antysmogowe wskazują rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Co ważne, taka uchwała musi określać obszar, w którym ma obowiązywać. Może to być całe województwo, ale też i konkretne miasto lub miasta, w których występuje problem smogu. Na przykład radni sejmiku województwa dolnośląskiego przyjęli w listopadzie 2017 r. trzy uchwały antysmogowe: dla Wrocławia, dla 11 miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku oraz dla pozostałej części województwa. Rozwiązania stosowane w poszczególnych województwach i miastach mogą się nieco różnić. Na przykład w Małopolsce i na Mazowszu wszystkie nowo instalowane piece, kotły i kominki muszą spełniać unijne normy tak zwanego ekoprojektu. Z kolei na Śląsku oraz Opolszczyźnie dopuszcza ...
W artykule znajdziesz:
- od kiedy zacznie obowiązywać ustawa antysmogowa
- od kiedy będzie obowiązywać zakaz spalania węgla i drewna w poszczególnych rejonach
- na jakich zasadach będzie można instalować kominki
- jakie kary przewiduje ustawa za nieprzestrzeganie przepisów
- jakie są dotacje na wymianę kotła w poszczególnych rejonach
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych