Typowe rozwiązania
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Pompy ciepła są oferowane w wielu wariantach. Wybór należy uzależnić przede wszystkim od funkcji, jaką mają spełniać, ilości miejsca przeznaczonego na to urządzenie i jego lokalizacji.
Wśród pomp ciepła glikol-woda można wyróżnić tylko dwie odmiany – jednofunkcyjną i dwufunkcyjną, czyli zawierającą zasobnik c.w.u. Tę drugą można polecić szczególnie do domów z ciasną „kotłownią”.
Pompy powietrze-woda są produkowane w kilku odmianach. Za praktyczniejsze można uznać te do montażu na zewnątrz, ale jeśli działka jest wyjątkowo mała, warto rozważyć zakup pompy wewnętrznej. Najlepiej przeznaczyć na nią miejsce w piwnicy, na strychu bądź w garażu, czyli w pomieszczeniach, które są akustycznie odizolowane od części mieszkalnej i w których duże kanały powietrzne nie sprawią problemów z aranżacją przestrzeni.
Ci, którzy chcieliby obniżyć koszt ogrzewania dotychczas eksploatowanymi urządzeniami, powinni się zainteresować pompami powietrznymi niewielkiej mocy przeznaczonymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Efekt ekonomiczny jest wtedy podobny do tego, jaki daje zastosowanie kolektorów słonecznych.
W artykule znajdziesz:
- różne warianty pomp ciepła do ogrzewania domu
- rady, który z nich wybrać w określonej sytuacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych