Głosy inwestorów
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Jakie doświadczenia mają inwestorzy, którzy już wybrali? Na pewno warto się dowiedzieć, jakie zalety pomp ciepła dostrzegli oni podczas ich eksploatacji.
Robert z Kalisza
Mam dom o powierzchni 400 m2 z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach. Na razie jednak korzystamy tylko z 200 m2 i do ich ogrzewania zastosowałem powietrzną pompę ciepła typu split firmy Daikin o mocy nominalnej 11,2 kW, bo jestem przekonany, że to dobry sposób na tanie ogrzewanie domu. Wraz z zasobnikiem c.w.u. o pojemności 300 l kosztowała 30 tys. zł. Byłem świadomy, że jej moc przy niskiej temperaturze na zewnątrz nie będzie wystarczająca do zapewnienia w ogrzewanych pomieszczeniach temperatury komfortu i że wtedy będzie się w niej włączać energochłonna elektryczna grzałka, więc zdecydowałem, że będziemy dogrzewać dom kominkiem. Problemem jest w moim przypadku słabe odizolowanie nieogrzewanego poddasza od ogrzewanej reszty pomieszczeń – sądzę, że budynek traci przez to sporo ciepła. Mimo to pompa przez większą część sezonu grzewczego bez problemu utrzymuje w domu temperaturę mniej więcej 22oC. Podgrzewa również wodę użytkową w zasobniku do temperatury 45oC, a okresowo nawet do 65oC, gdy uruchamia się program odkażania instalacji c.w.u.
Moim zdaniem osiągi wybranej przeze mnie pompy powietrznej są znakomite. Gdy pewnego razu na zewnątrz było -28oC, wciąż dostarczała ciepło!
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak sprawują się pompy ciepła zainstalowane kilka lat temu
- dowiesz się, dlaczego ich użytkownicy zdecydowali się na ich zakup i czy tego nie żałują
- jakie są realne osiągi i możliwości pomp ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych