Ważne wybory

Koszty

Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Co składa się na koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP? Który system będzie tańszy?

Co porównujemy

Porównajmy przykładowy koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym, z naczyniem wyrównawczym i wężownicą schładzającą oraz instalacji kominka z DGP dla domu z poddaszem użytkowym o powierzchni niespełna 100 m2.

Kominek jest ustawiony w salonie, przy ścianie kominowej sąsiadującej z kotłownią. Koszty wybudowania komina odpowiedniego do odprowadzenia dymu z kominka są w obu przypadkach takie same, więc nie zostały uwzględnione, choć w zasadzie stanowią element instalacji kominkowej.

Kominek z płaszczem podgrzewa wodę do instalacji grzewczej, ciepło z kominka z DGP ogrzewa otwartą przestrzeń na parterze oraz jest doprowadzone izolowanymi przewodami do czterech sypialni na poddaszu. Przewód pionowy jest poprowadzony przy ścianie za obudową z płyt g-k, przewody poziome są ułożone w przestrzeni między stropem poddasza a połacią dachu. Przepływ powietrza w instalacji DGP wymusza turbina o wydajności 530 m3/h zamontowana na przewodzie z gorącym powietrzem ponad stropem poddasza.

W artykule znajdziesz:

  • zestawienie przykładowych kosztów instalacji kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP w niewielkim domu z poddaszem użytkowym.

Dowiesz się, który z wybranych wariantów instalacji będzie łatwiejszy do zrealizowania, a który tańszy.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU