Ważne wybory

Typowe rozwiązania

Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Oba rozwiązania mają zdeklarowanych zwolenników, ale i zagorzałych przeciwników. Przy wyborze nie można się jednak kierować wyłącznie upodobaniami. Trzeba uwzględnić rozmaite ograniczenia.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

W instalacji z dodatkowym wymiennikiem. Kominek z płaszczem często podłącza się do instalacji grzewczej za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła. Jeden obieg grzewczy – z kominkiem – pracuje wtedy w układzie otwartym, drugi – z grzejnikami i na przykład gazowym czy olejowym kotłem grzewczym – w osobnym, zabezpieczonym przeponowym naczyniem wzbiorczym. Ciepło wytworzone w kominku jest przekazywane w wymienniku płytowym wodzie krążącej w obiegu zamkniętym z grzejnikami. Dzięki zastosowaniu pomp obiegowych o odpowiednio dobranej wydajności woda krążąca w obiegu kominka może mieć wyższą temperaturę (co jest korzystne dla prawidłowej pracy kominka) niż ta w obiegu grzejnikowym, co sprzyja z kolei zapewnieniu komfortu w pomieszczeniach z grzejnikami. Jeżeli kominek jest połączony przez wymiennik płytowy pośredniczący w wymianie ciepła z instalacją grzewczą systemu zamkniętego, mogą w niej być instalowane wszelkie grzejniki zalecane do pracy w takich instalacjach, także stalowe płytowe.

rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

W artykule znajdziesz:

  • przykłady zastosowania kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP, w zależności od architektury budynku oraz istniejącego w nim systemu grzewczego.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR