Typowe rozwiązania
Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP
Oba rozwiązania mają zdeklarowanych zwolenników, ale i zagorzałych przeciwników. Przy wyborze nie można się jednak kierować wyłącznie upodobaniami. Trzeba uwzględnić rozmaite ograniczenia.
Kominek z płaszczem wodnym

W instalacji z dodatkowym wymiennikiem. Kominek z płaszczem często podłącza się do instalacji grzewczej za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła. Jeden obieg grzewczy – z kominkiem – pracuje wtedy w układzie otwartym, drugi – z grzejnikami i na przykład gazowym czy olejowym kotłem grzewczym – w osobnym, zabezpieczonym przeponowym naczyniem wzbiorczym. Ciepło wytworzone w kominku jest przekazywane w wymienniku płytowym wodzie krążącej w obiegu zamkniętym z grzejnikami. Dzięki zastosowaniu pomp obiegowych o odpowiednio dobranej wydajności woda krążąca w obiegu kominka może mieć wyższą temperaturę (co jest korzystne dla prawidłowej pracy kominka) niż ta w obiegu grzejnikowym, co sprzyja z kolei zapewnieniu komfortu w pomieszczeniach z grzejnikami. Jeżeli kominek jest połączony przez wymiennik płytowy pośredniczący w wymianie ciepła z instalacją grzewczą systemu zamkniętego, mogą w niej być instalowane wszelkie grzejniki zalecane do pracy w takich instalacjach, także stalowe płytowe.
rys. Agnieszka i Marek SterniccyW artykule znajdziesz:
- przykłady zastosowania kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP, w zależności od architektury budynku oraz istniejącego w nim systemu grzewczego.

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych