Ważne wybory

Instalacja

Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Montaż wkładu i jego podłączenie do komina są w obu wypadkach podobne. Za to instalacje rozprowadzające ciepło różnią się od siebie zasadniczo.

W kominku, który ma służyć do ogrzewania lub nawet tylko dogrzewania pomieszczeń mających jeszcze inne źródło ciepła, obowiązkowo musi być zamontowany wkład kominkowy. Tylko wtedy ciepło ze spalania drewna może być niemal w całości wykorzystane do ogrzewania.

Wkład powinien mieć moc dobraną do zapotrzebowania na ciepło, czyli wielkości powierzchni (kubatury), którą należy ogrzewać. Na każde 25 m3 potrzeba mniej więcej 1 kW mocy nominalnej, czyli uśrednionej w czasie (moc maksymalna nie jest miarodajna, ponieważ kominek osiąga ją tylko przy pełnym załadunku komory paleniska i nieograniczonym dopływie powietrza do spalania).

Sprawność wkładu, czyli stosunek ilości ciepła trafiającego do pomieszczenia do całkowitej ilości ciepła powstającego podczas palenia w kominku, powinna podczas jego normalnej pracy wynosić co najmniej 70%.

Odpowiedni wkład kominkowy

Duże i dobrze zaizolowane przewody

Kiedy kanały z powietrzem muszą być prowadzone przez ogrzewane pomieszczenia, zwykle obudowuje się je płytami gipsowo-kartonowymi i w nich instaluje kratki nawiewne. Jeśli dobrze się zaplanuje ich przebieg, nie ma konieczności robienia sufitu podwieszanego na całej powierzchni

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • cechy wkładu kominkowego odpowiedniego do pełnienia funkcji grzewczej
  • wymogi instalacyjne kominka (podłoże, komin, doprowadzenie powietrza do spalania)
  • zasady obudowywania kominków
  • sposób wykonania instalacji do dystrybucji gorącego powietrza
  • tajniki włączenia kominka z płaszczem wodym do instalacji c.o.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 12/2015
warto przeczytać
tematy z okładki
Bezpieczna wentylacja w czasie epidemii i po niej
Do wszystkich miejsc, w których przebywają ludzie, trzeba dostarczać świeże powietrze, przynajmniej do oddychania. Dlatego systemy wentylacji mamy dzisiaj wszędzie...
REKUPERATOR