Wciąż można ogrzewać dom gazem
Nie jest prawdą, że Unia Europejska zakazuje ogrzewania gazem. Unia proponuje łagodną ścieżkę odchodzenia od tego paliwa. Nikt nie zmusza właściciela domu, by rezygnował z gazu albo demontował działający kocioł. A skoro tak, warto się zastanowić, czy kocioł gazowy to wciąż nowoczesne urządzenie grzewcze i czy wybór gazu jest racjonalny ekonomicznie?
W marcu tego roku fala fake newsów przetoczyła się przez media: „Będzie zakaz użytkowania kotłów gazowych!”. Wyrwane z kontekstu cytaty z dokumentów unijnych podawano jako dowód, że czas kotłów gazowych dobiega końca. Konsternacja właścicieli domów ogrzewanych gazem i tych, którzy do wyboru takiego ogrzewania się przymierzali, była wielka. Będzie nakaz demontażu?
Powodem tego zamieszania była uchwalona 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Jej wytyczne skupiają się na zwiększeniu izolacyjności cieplnej budynków głównie poprzez poprawę ich izolacyjności cieplnej, ale jest tam także o źródłach ciepła dla domu. Szlaban dla gazu? Wcale nie! Unia Europejska nie planuje wykluczenia kotłów gazowych i gazu jako źródła ciepła, lecz stopniowe – to słowo będzie właściwe – „wygaszanie” kotłów gazowych. Proces rozłożony na lata, mający swój początek w wojnie Rosji z Ukrainą i koniecznością uniezależnienia ...
W artykule znajdziesz:
- Analiza unijnej dyrektywy EPBD
- Argumenty przemawiające za ogrzewaniem gazowym
- Najważniejsze informacje na temat kotłów kondensacyjnych
- Porówanie kosztów ogrzewania kotłem gazowym i pompą ciepła
- Opis układów hybrydowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych