Pomieszczenia o różnym przeznaczeniu mają niekiedy odmienne wymagania odnośnie do wentylacji. Jak prawidłowo wentylować kuchnię połączoną z salonem?
Powietrze w pomieszczeniach jest zanieczyszczone głównie dwutlenkiem węgla wydychanym przez ludzi i substancjami emitowanymi przez materiały budowlane oraz wyposażenie budynku. W kuchniach dodatkowo trafia do niego duża ilość pary wodnej powstającej podczas gotowania (często wymieszanej z drobinami tłuszczu) oraz zapachy towarzyszące przygotowywaniu potraw.
Co się zmieni po połączeniu
W domach z wentylacją grawitacyjną pokoje często nie mają swoich kanałów wywiewnych (wyjątek stanowią budynki zbudowane jeszcze przed wojną lub tuż po niej – potem zrezygnowano z dobrej praktyki budowania kanałów wywiewnych także w pokojach). Powietrze, które dostaje się do nich przez nawiewniki, zbiera zanieczyszczenia, przepływa w kierunku kuchni i łazienek, a stamtąd jest usuwane przez kanały wentylacji grawitacyjnej. W dolnej części drzwi prowadzących do pokoju i tych do kuchni oraz łazienki muszą być otwory (lub szczelina), którymi powietrze może swobodnie przepływać także wtedy, gdy są zamknięte.
W artykule znajdziesz:
- wymagania odnośnie do wentylowania kuchni
- zasady korzystania z mechanicznego wyciągu
- wskazówki dotyczące podłączenia
- ograniczenia w stosowaniu wyciagów w domach z wentylacją mechaniczną
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych