Instalacja c.o.
Ma znaczący wpływ na koszt budowy domu, decyduje o wydatkach na jego utrzymanie i odpowiada za komfort przyszłych mieszkańców. Jak ją dobrze zrobić?
W większości domów jednorodzinnych źródłem ciepła jest kocioł na paliwa kopalne lub biomasę. Czasem wykorzystuje się też energię elektryczną, która coraz częściej pochodzi z domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. W nowo budowanych, energooszczędnych domach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest niewielkie, więc ogrzewanie prądem przestaje być dotkliwie kosztowne, a dzięki produkcji energii elektrycznej we własnym zakresie może być niemal bezkosztowe. Zwłaszcza gdy prądu nie wykorzystuje się do celów grzewczych bezpośrednio, lecz zasila nim pompę ciepła, która większość energii czerpie z otoczenia, a energię elektryczną zużywa głównie do „przeniesienia” tej pierwszej na wyższy poziom temperatury.
W miastach jest też możliwe korzystanie z ciepłowni komunalnych.
Obsługa nowoczesnych kotłów na paliwa stałe i biomasę jest coraz mniej absorbująca dla użytkowników, a kotły na paliwa płynne i pompy ciepła są w pełni zautomatyzowane.
W artykule znajdziesz:
- dostępne sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych
- zalety i ograniczenia systemów wodnego i powietrznego
- zasady układania instalacji
- cechy popularnych materialów instalacyjnych
- możliwości automatycznego sterowania ogrzewaniem
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych