Rozdzielacze w instalacjach grzewczych
Funkcje i zastosowania
Wiele nowoczesnych instalacji c.o., zarówno z grzejnikami, jak i z ogrzewaniem podłogowym, działa w oparciu o rozdzielacze. Ich zadaniem jest rozdysponowanie czynnika grzewczego do poszczególnych obiegów lub odbiorników ciepła, a także kontrola ich działania, w tym możliwość odcięcia przepływu. Dzięki wyposażeniu w elementy regulacji zyskują dodatkowe funkcje, zapewniając zrównoważenie hydrauliczne całego układu.
System grzewczy ma zagwarantować komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, dostosowując ilość dostarczanego ciepła, a więc swoją pracę, do ustawień zaprogramowanych przez użytkowników i do warunków zewnętrznych. Powinien przy tym być zautomatyzowany, pracować ekonomicznie i najlepiej wykorzystywać potencjał źródła ciepła, jakim jest zasilany, a także sprostać oczekiwaniom estetycznym inwestorów.
Te wszystkie wymagania spełniają nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania z czynnikiem grzewczym, którym jest woda. Ze względów estetycznych układa się je w warstwach podłogi. Najlepiej sprawdzają się tu systemy rozdzielaczowe, czyli takie, w których z jednego miejsca (rozdzielacza) rozprowadzane są przewody do poszczególnych pomieszczeń – odbiorników ciepła, jakimi są grzejniki albo pętle ogrzewania podłogowego. Potrzebne fragmenty instalacji wykonuje się z jednego odcinka przewodu. Dzięki temu można uniknąć połączeń, które musiałyby być zlokalizowane w podłodze, a więc w razie awarii byłyby trudno dostępne. Rozdzielacz umieszcza się w zamykanej szafce, więc ...
W artykule znajdziesz:
- omówienie, do czego potrzebne są rozdzielacze
- wytłumaczenie, w jakich instalacjach się je stosuje
- porady, jaki rozdzielacz zastosować w instalacji z grzejnikami, a jaki w ogrzewaniu podłogowym
- podpowiedzi, gdzie ulokować rozdzielacz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych