Poddasze użytkowe
Domy z poddaszami użytkowymi należą u nas do najczęściej budowanych. Pod dachowymi skosami da się bowiem urządzić wygodne i atrakcyjne pomieszczenia. Trzeba tylko przedtem dowiedzieć się, jak poprawnie zaizolować dach, w jaki sposób zabudować przestrzenie pod połaciami i jak rozprowadzić tam instalacje.
Kiedyś poddasza były pomieszczeniami drugiej, jeśli nie trzeciej kategorii. Zimą przeraźliwie chłodne, latem nagrzane do granic ludzkiej wytrzymałości, sprawdzały się wyłącznie w roli składowisk rupieci. Nowoczesna technika budowlana zdjęła z nich tę klątwę i dziś prawie każde poddasze jest wygodnym lokum, a wiele z nich zachwyca pomysłowym wykończeniem i aranżacją.
Ocieplenie, zabudowanie i wyposażenie poddasza to jednak ogromne przedsięwzięcie, pochłaniające sporo wysiłku i pieniędzy. Dobrze więc, aby efekt końcowy w pełni nam to zrekompensował. Wyjaśniamy zatem, jak przygotować się do zamieszkania pod skosami.
Kiedy zacząć, by szybko skończyć
Ponieważ do ocieplania i wykańczania poddaszy wykorzystujemy przeważnie materiały wrażliwe na nadmiar wilgoci, do prac przystępujemy wtedy, gdy w pozostałych miejscach budynku zakończą się tak zwane prace mokre.
Nie trzeba też chyba dodawać, że dach musi być już pokryty. Na swoich miejscach powinny być też okna pionowe ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych