Wybierając materiał elewacyjny, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakich czynności wymaga jego zastosowanie. Zobaczmy więc, jak wykonuje się tynk, a jak układa okładzinę. Które materiały mogą sprawiać jakie trudności wykonawcze?
Tynk
Układanie tynku na ociepleniu ścian (bo to obecnie najczęstszy scenariusz) jest stosunkowo prostą pracą. Izolacja ze styropianu lub wełny jest zawsze ukrywana pod tak zwaną warstwą zbrojoną powstającą ze specjalnej zaprawy, którą wzmacnia siatka z włókna szklanego. Jest to więc równe i stabilne podłoże, wręcz idealne pod tynk. Jeśli dodamy do tego, że większość stosowanych obecnie tynków cienkowarstwowych to masy gotowe do nakładania wprost z wiaderka, to okazuje się, iż tynkarz musi jedynie zadbać o estetyczne rozprowadzenie i zatarcie tynku. Mimo to zdarzają się problemy wykonawcze. Oto dwa najważniejsze.
Kłopoty z nadmiernym nasłonecznieniem. Tynki nie powinny być układane, gdy jest upał i świeci ostre słońce. Jeśli koniecznie musimy to wtedy robić, to elewację należy bezwzględnie zacienić, zawieszając na rusztowaniach siatkę ochronną. Trzeba też brać poprawkę na to, że zaprawy tynkarskie będą w takich warunkach ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, jakie problemy mogą czekać podczas układania tynku
- opis metod układania różnych okładzin elewacyjnych
- zdjęcia obrazujące zasady tynkowania i wykonywania okładzin
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych