Ważne wybory

Wykonanie

Tynk czy okładzina?

Radosław Murat
Radosław Murat

Wybierając materiał elewacyjny, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakich czynności wymaga jego zastosowanie. Zobaczmy więc, jak wykonuje się tynk, a jak układa okładzinę. Które materiały mogą sprawiać jakie trudności wykonawcze?

Tynk

Układanie tynku na ociepleniu ścian (bo to obecnie najczęstszy scenariusz) jest stosunkowo prostą pracą. Izolacja ze styropianu lub wełny jest zawsze ukrywana pod tak zwaną warstwą zbrojoną powstającą ze specjalnej zaprawy, którą wzmacnia siatka z włókna szklanego. Jest to więc równe i stabilne podłoże, wręcz idealne pod tynk. Jeśli dodamy do tego, że większość stosowanych obecnie tynków cienkowarstwowych to masy gotowe do nakładania wprost z wiaderka, to okazuje się, iż tynkarz musi jedynie zadbać o estetyczne rozprowadzenie i zatarcie tynku. Mimo to zdarzają się problemy wykonawcze. Oto dwa najważniejsze.

Kłopoty z nadmiernym nasłonecznieniem. Tynki nie powinny być układane, gdy jest upał i świeci ostre słońce. Jeśli koniecznie musimy to wtedy robić, to elewację należy bezwzględnie zacienić, zawieszając na rusztowaniach siatkę ochronną. Trzeba też brać poprawkę na to, że zaprawy tynkarskie będą w takich warunkach ...

W artykule znajdziesz:

  • wyjaśnienie, jakie problemy mogą czekać podczas układania tynku
  • opis metod układania różnych okładzin elewacyjnych
  • zdjęcia obrazujące zasady tynkowania i wykonywania okładzin
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 7/2016 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU